9 Safer 1440 | 18 Ekim 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Robotlar 800 milyon kişiyi işsiz bırakabilir!

Son Güncelleme: 1 ARALIK 2017 - TSİ 10:43

Hayatımızı kolaylaştırdığı kadar da tehdit eden robotlar dünyanın dört bir yanında 375 milyon işçinin meslek kategorilerini değiştirmesi veya yeni beceriler edinmesine yol açabilir.

Bu rakam dünya iş gücü piyasasının yüzde 14’üne denk geliyor. Küresel arenada önümüzdeki 13 yıl İçinde 800 milyon işgücü robotlar ve onların kullanıldığı otomasyon sistemleri tarafından çalınabilir.

“Otomasyon çağında işgücünün dönüşümü: Kazanan ve kaybedecek işler”başlıklı araştırmaya göre robotların 2030 yılına kadar dünya genelinde 400 ila 800 milyon kişiyi işsiz bırakacağı öne sürülüyor.

Her beş çalışandan birinin işi tehlikede

Enstitü tarafından 800 meslekle ilgili 46 farklı ülkede yürütülen araştırmada, robotların iş hayatına dahil olmasıyla birlikte bu durumdan her beş çalışandan birinin etkileneceği belirtiliyor.

Robotların tüm dünyada değil daha çok zengin ve sanayileşmiş ülkelerde yoğun olarak kullanılacağı göz önüne alındığında istihdam kaybının daha çok bu ülkelerde yaşanacağına dikkat çekilen araştırmada, Almanya ve ABD gibi gelişmiş ülkelerde her üç kişiden birinin etkileneceği ifade ediliyor.

ABD’de, orta sınıfın özellikle de ofis yöneticileri ve inşaat ekipmanları operatörlerinin mesleklerini robotlara karşı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı öngörülüyor.

Dünya