13 Cemaziyelahir 1440 | 17 Şubat 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Gıdada Ramazan hareketliliği başladı

Son Güncelleme: 7 MAYIS 2018 - TSİ 09:51

Gıda perakendecileri Ramazan ayı hazırlığına başladı. 16 Mayıs’ta başlayacak Ramazan için marketler hazırlanırken, bu aya özel ürünler de vitrine çıkarılıyor. Fiyatlarda enflasyon oranında yüzde 10’luk artışlar olabileceği de belirtiliyor.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, "Ramazan ayı süresince et ve et ürünleri en çok satanlar arasında yer alıyor. Geçen yıl Anadolu’da et tüketimi artarken, İstanbul’da yüzde 5 oranında azaldı. İstanbul’da sadece ette değil, sebze meyve reyonundaki satışlar da bir önceki aya kıyasla yüzde 8 oranında azalma yaşandı” dedi.

Ramazan ayında hediye çeki ile kumanyalar da hayırseverler için önemli bir yardımlaşma aracı haline geldi. Geçen 2 yılda hediye çeklerinin kumanya paketlerine kıyasla daha çok rağbet gördüğünü aktaran Altunbilek, “Bunun başlıca nedeni, kumanyaların içindeki ürünler kişilerin gerçek ihtiyacı olmayabiliyor. Hediye çeklerinde geçen yıl 50 - 100 TL arası tercih edildi. Kumanyalarda ise çorba, hurma, zeytin, bulgur pirinç, yağ, un şeker, çay gibi temel gıdaların yer aldığı paketler alındı.

Milliyet