11 Safer 1440 | 20 Ekim 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Güney Sudan'da yüzbinlerce kişi açlık sıkıntısında

Son Güncelleme: 7 KASIM 2017 - TSİ 12:13

Ülkedeki gıda güvenliğine dair yapılan çalışmada, Ekim 2017 ve Aralık 2017’deki tahmini rakamlara yer verilerek, ülkede yaklaşık 3,5 milyon kişinin gıda krizi içinde olduğu, toplamda yaklaşık 4,8 milyon kişinin acil gıda yardımına ihtiyaç duyduğu aktarıldı.

"Gelecek yıl daha kötü olabilir" Rapora dair açıklamada bulunan BM Gıda ve Tarım Örgütü Güney Sudan Temsilcisi Serge Tissot, hasat zamanının, Güney Sudan'da yeterli gıdaya sahip olamayan milyonlarca insana çok büyük yardımının dokunmadığını ifade ederek, "Ülkenin yeşil alanları savaş yüzünden tahrip edildi. İnsan eliyle üretilen bu trajediye barışçıl bir çözüm bulunması en büyük öncelik olmalı, aksi halde durum gelecek yıl daha kötü olacak." diye konuştu.

Dünya Gıda Programı Güney Sudan Temsilcisi Adnan Khan ise "Büyük bir insani yardım çalışması ülkenin bazı bölgelerindeki kıtlığı bu yıl durdurdu ama mevcut hasat döneminde bile, milyonlarca insan hayatta kalmak için devamlı yardıma ihtiyaç duyuyor." ifadelerini kullandı. Raporda, ülkenin Wau ve Ayod bölgelerinde yaşayan 25 bin kişinin gıda güvensizliği sebebiyle bir trajediyle yüz yüze olduğu vurgulandı.

300 bin çocuk ölüm riski taşıyor

Raporda, 5 yaşından küçük 1 milyon 100 bin çocuğun 2018 yılında yeterli besine ulaşamayacağının tahmin edildiği, bunların 300 bininin yüksek ölüm riskiyle karşı karşıya kaldığı kaydedildi. UNICEF Güney Sudan Temsilcisi Mahimbo Mdoe, "Güney Sudan'da çok fazla çocuk açlığa sürükleniyor. Beslenme mücadelesi verenlerin beşte birinden fazlası 5 yaşın altındaki çocuklar." dedi.

AA