5 Recep 1441 | 29 Şubat 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Üniversite ek yerleştirme süresi bugün doluyor

Son Güncelleme: 20 EYLÜL 2018 - TSİ 09:59

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre herhangi bir programa yerleşemeyen adaylara verilen ikinci fırsat, ek yerleştirme tercihleri bugün sona eriyor. Adaylar ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden tercihlerini yapabiliyor. Ek yerleştirme ücreti ise 15 TL.

Yerleştirmelerin ardından üniversitelerde boş kontenjanlar kaldı. Bir yükseköğretim programına yerleşip kayıt yaptırmayanlarla birlikte bu sayı daha da arttı. 3-7 Eylül’de tamamlanan üniversite kayıtlarının ardından lisansta 141 bin 41, ön lisansta 139 bin 68 kontenjan dolmadı.

Bir programa yerleşmesine rağmen kayıt yaptırmayan öğrenci sayısı ise 99 bin 749 oldu. Buna göre ek yerleştirmede adayları 280 bin 109 boş kontenjan bekliyor. Eğitim uzmanlarının analizlerine göre, devlet üniversitelerinde tıp, diş hekimliği ve hukuk gibi gözde programlar büyük oranda dolarken, vakıflarda şans var. Özellikle inşaat, makine ile elektrik- elekronik mühendisliğinde devlet üniversitelerinde dikkat çeken boşluklar yer alıyor. Adayların 24 tercih hakkı bulunuyor.

Hürriyet