11 Safer 1440 | 20 Ekim 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'Obezite, hastalıkların anası'

Son Güncelleme: 4 KASIM 2017 - TSİ 22:56

Prof. Dr. Emin Ersoy, obezite ve sebepleri hakkında açıklamalarda bulundu:

Beş kişiden birisi obez

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı bir araştırmada, Türkiye’de her dört ya da beş kişiden birinin obez olduğu ortaya çıktı. Yani çok ciddi bir problem. Dünyaya baktığınızda, obezite salgın bir hastalık. Sadece fiziksel, görüntüsel şişmanlık diye düşünülmemeli. Görüntüsel kısmı, buz dağının deniz üzerinde kalan kısmı. Yani aşağıda kalan, dev bir kısım var. Bunlar, hastaların sahip olduğu veya sahip olacağı sağlık sorunları. Aralarında yüksek tansiyon, diyabet, eklem ve kalp hastalıkları, felç, solunum sistemi rahatsızlıkları var. Hasta eğer fazla kilolarından kurtulamazsa, günün birinde mutlaka bu bahsettiğimiz sorunlardan birine sahip olacak ve bununla yaşayacak.

Sebze ve protein ağırlıklı beslenmek önemli

Türkiye’de obezlerin en sık görüldüğü yer, Marmara Bölgesi. İnsanlar hep bir koşturma içinde çalışıyor ve hızlı yiyip, tüketmek zorundalar. Böyle bir tüketim olduğunda, fast food türü yiyeceklere yöneliyorlar. Hamburger, patates kızartması ve kalorisi yüksek asitli içecekler ön plana çıkıyor. Obezitenin gıdayla ilgili en önemli sebepleri; kola, şekerli içecekler ve patates kızartması. Yani fast food gıdalar, obezitenin ana nedeni. Bir de bu düzende hareket kısıtlılığı ve atıştırmalar, abur cubur varsa, harcayamadığınız bir sürü kalorinin size yol, su, elektik yani yağ olarak dönmesi gayet normal.

Yemekten sonra yürüyün

Yemeklerimizi evde pişirelim ve yiyelim. Eğer bu mümkün değilse, kalorisi az olanları tüketelim. Diyelim ki, bir restorana gittiniz ve elinizde bir menü var. İlk seçeneğiniz, protein ağırlıklı gıdalar olsun. Karbonhidrat seçmeyelim. Ekmek, pasta, kek, börek ve tatlılardan uzak durmaya çalışalım. İkinci yemek, sebze olsun. Mutlaka salata yiyelim. Meyve tüketeceksek, bir tane olsun. Yemekten sonra 10 dakika yürüyün, bu metabolizmanızı hızlandırır.

Milliyet