25 Cemaziyelahir 1441 | 19 Şubat 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Elektrikte santral taşıma

Son Güncelleme: 30 AĞUSTOS 2019 - TSİ 09:35

Bölgeler arası arz-talep dengesizliklerinin giderilmesi için bazı elektrik santralleri yer değiştirecek. Kimi doğalgaz çevrim santralleri yerlerinden sökülüp en çok elektrik tüketilen bölgelere taşınacak.

Türkiye’nin Kuzey Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde üretilen elektrik, tüketimden fazla. Bu enerjinin İstanbul ve Marmara’yı beslemesi için bazı doğalgaz çevrim santralleri arz fazlası olan yerlerinden sökülüp en çok elektrik tüketilen bölgelere taşınacak.

Sektördeki oyunculardan, santrallerini taşımaya sıcak bakanlardan teklifler istendi. Çok sayıda kurum/firma, ellerindeki kimi santralleri taşıyabileceklerini bildirdi. EPDK da arzu edilen santral taşınmalarının gerçekleşebilmesi için hukuki altyapıyı oluşturmak üzere harekete geçti.

Türkiye’nin toplam elektrik üretim kapasitesi, talebi karşılamaya yeterli olduğu gibi, ciddi bir arz fazlası da oluşturuyor. Ancak yaklaşık 90 bin MW’lik kurulu güce ulaşılmasına rağmen elektrik konusunda zaman zaman kesinti, kısıntı zorunlulukları ortaya çıkabiliyor. Bunun arkasında ise elektrikteki kurulu gücün dengesiz dağılması gerçeği yatıyor.

Türkiye’de Kuzey Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgeleri hidroelektriğe dayalı yüksek miktarlı elektrik üretim kapasitesine sahip olsa da, buralarda üretilen elektrik yerinde ya da yakın çevresinde tüketilemiyor. Dolayısıyla buralarda üretilen elektriğin, arz yetersizliği olan bölgelere taşınarak tüketilmesi gerekiyor.

Ülkenin yüksek elektrik tüketim talebine sahip İstanbul’u da içeren Kuzey Batı kesimi ise bunu karşılayacak üretim kapasitesinden yoksun. Bu durumda arzın yüksek, talebin düşük olduğu bölgelerdeki santrallerin ürettiği elektrik, iletim şebekesi üzerinden taşınarak kullanıma sunuluyor.

Dünya Gazetesi / Mehmet Kara