15 Şaban 1440 | 20 Nisan 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

İyi ekip kurun global düşünün

Son Güncelleme: 26 TEMMUZ 2018 - TSİ 10:58

Türkiye’de startup sayısı artarken, başarılı olmak için dikkat etmeleri gereken konular da bulunuyor. İyi ekip kurmak, uzun vadeli iş planı çıkarmak, global düşünmek önemli.

Türkiye’de melek yatırımcı ekosistemi giderek büyüyor. Ülkemizde faaliyet gösteren 14 yatırım ağı var. Startup Watch verilerine göre, 2017 yılında 162 girişim, melek yatırımcılardan ve venture capital (risk sermayesi) şirketlerinden yatırım aldı. Toplam yatırım tutarı 103 milyon dolar ve özel sermaye yatırımlarıyla bu rakam 177 milyon doları geçti.

Timuçin Bilgör, yatırım başvurularının yüzde 91’inin İstanbul’dan, geri kalan yüzde 9’luk kısmının Ankara ve İzmir’den geldiğini belirterek, “Ekosistem sadece bir il ile sınırlı kalarak ülke için gerekli katma değeri oluşturamaz. Engelleri aşmaya başlarsak başvuruların İstanbul sınırları içinde kalmayacağına inanıyorum” dedi.

Takım önemli

Bilgör, girişimcilik için yola çıkanların mutlaka iyi bir takıma sahip olması gerektiğini vurgulayarak, şu tavsiyelerde bulundu: “Bu takımın hem kendi içinde hem de diğer paydaşlarla iyi bir ilişki modeli geliştirmesi gerekir. İkinci tavsiyem, finans modeline yani nakit akışına iyi bakıyor olmaları. Üçüncüsü ise, sonuçta burada bir iş yapıyoruz. Yatırım almak için bir iş yaratmıyoruz. Kar eden, büyüyebilecek olan, bir teknolojiye sahip, arkasında bir değer zinciri olan bir iş yapmaya çalışmalıyız. En önemli konulardan bir diğeri ise mutlaka rekabeti takip etmek. Rakip analizlerinin çok dikkatli bir şekilde yapılması lazım. Girişimcilere tavsiyem başlarken hedef müşteri kitlelerini konumlandırmaları ve müşterileriyle sıkı ilişkiler geliştirmeleri.”

Milliyet