9 Şevval 1439 | 23 Haziran 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

'Sel, hortum, dolu ile daha çok karşılaşabiliriz'

Son Güncelleme: 22 AĞUSTOS 2017 - TSİ 12:08

Günler öncesinden yapılan yağış uyarısı İstanbul’da hazırlıkları en üst seviyeye çıkardı. Dün özellikle Anadolu yakasında etkili olan yağış, Beykoz’da hortuma neden oldu.

Riva’da, dün sabah saatlerinde sağanağın başlamasından bir süre sonra denizde oluşan 5 dakika etkili olan hortum herhangi bir hasara yol açmadı. Uzmanlar, iklim değişikliğiyle bu tip hava olaylarının daha sık görüleceğini söyledi.

‘Sel riski var’

Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, hortumun deniz kaynaklı oluştuğunu belirterek, “Deniz oldukça ısınmış vaziyette. Yukarı seviyelerde de serin bir hava var. Atmosfer aslında dengeye gelmeye çalışıyor. Aşağının dengeye gelmesi için sıcak havanın soğuması lazım. Sıcaklık farkı çok yüksek olunca bu zaman zaman hortum şeklinde, zaman zaman da alçak basınç şeklinde kendini dengelemeye çalışıyor. Sabah Karadeniz’den gelen serin hava vardı. İlerleyen saatlerde riskli olan bölgeler, Zonguldak, Karabük, Kastamonu bölgeleri. Bu bölgeler için akşam saatlerine kadar sel riski var” dedi.

‘Değişikliğin etkisi’

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, Beykoz’da etkili olan hortumla ilgili, “Öncelikle bu gibi olayların son dönemde ne sıklıkla gerçekleştiğine bakmak gerekiyor. Temmuz ayından bu yana bu tip hava olaylarını gördük. Dolayısıyla bu tür olayların sayısı da artacak. Buna tam anlamıyla iklim değişikliği diyoruz. Temmuz ayında iki tane çok büyük sel olayı yaşadık. bugün Beykoz’da etkili olan hortum... Bunun bu kadar sıklığının artması iklim değişikliğidir” değerlendirmesinde bulundu.

Milliyet