23 Şevval 1440 | 26 Haziran 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Hamsi için 1 ay bekleme önerisi

Son Güncelleme: 25 EYLÜL 2018 - TSİ 11:36

Denizlerde 15 Nisan’da başlayan av yasağı eylül itibariyle sona erdi. Hamsiden palamuta, çipuradan istavrite birçok çeşit tezgâhlarda yerini aldı. Balıkçılar satışların iyi gittiğini söylüyor. Su ürünleri sektörü temsilcileri ise hamsi konusunda uyarıyor.

Osman Kocaman, denizlerdeki hamsinin istenilen boya ulaşmamasından ötürü geçici olarak 1 aylık hamsi av yasağı getirilmesini önerdi. Hamsinin yasal olarak asgari avlanma boyunun 9 cm ve üzerinde olması gerektiğini belirten Kocaman, şunları söyledi:

Diğer balıklar için de Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün belirlemiş olduğu asgari av boyları söz konusu, bu boyların altında avcılık yapılmasının önlenmesi lazım. Biz burada geçici bir av yasağından bahsediyoruz.

Bugün hamsi, yarın istavrit veya sardalye ya da uskumru olabilir. Balıkların avlanabilir boyun altında olduğu gözlendiğinde bakanlık tarafından bölgelere ya da denizlere mahsus geçici ava kapatma-açma esnekliğine sahip olması gerekir.”

Kocaman, Türkiye’nin hamsi üretiminin yılda yaklaşık 300 - 400 bin ton arası olduğunu ve yavru balık avlanması durumunda gelecek sezonda ciddi bir hamsi kıtlığına sebep olabileceğini dile getirdi.

Türkiye denizlerinde avlanan 15 bin 400 teknenin mevcut olduğunu belirten Kocaman, “Bu görüntüyle Türkiye, Akdeniz’in en büyük balıkçı filosuna sahip diyebiliriz” dedi.

Kocaman, dünyada su ürünlerinin toplam üretim değerinin yaklaşık yüzde 40’ı kültür ortamında yetiştiricilikten karşılandığını, 2020 yılından sonra yetiştiricilikten elde edilen ürün miktarının avcılık değerlerini geçeceği kaydetti. Kişi başı balık tüketiminin artması gerektiğine dikkat çeken Kocaman şu bilgileri verdi:

“Balık tüketiminin artması için balık fiyatlarının ekonomik hale gelmesi gerekir ve bunun da yolu balık kaynaklarımızı korumak ve sürdürülebilir avcılığı sağlamaktan geçer. Kaçak avcılık denetiminin sıkılaştırılması, deniz kirliliğinin önlenmesi gerekli.”

Palamut bereketi

Batı Karadeniz Bölgesi’nin önemli limanlarından Düzce’nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar, bol miktarda palamut avlamanın mutluluğunu yaşıyor. 

Limanda bekleyen kamyonetlere yüklenen palamutlar, iç bölgelere gönderiliyor. Balıkçı Mustafa Karakaş, çok güzel bir sezon geçirdiklerini belirterek şunları söyledi; “Havalar düzeldi. Bolluk var ve fiyatlar uygun. Balıkçılar tabii ki durumdan memnun. Sadece balıkçılar değil, alan da satan da herkes memnun. Palamudun bol olması diğer balıkların da fiyatını düşürüyor.”

Milliyet