9 Şevval 1439 | 23 Haziran 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Kasırga petrolü vurdu, botu olanlar yardıma çağrıldı

Son Güncelleme: 29 AĞUSTOS 2017 - TSİ 11:32

ABD'nin Teksas eyaletinde etkili olan Harvey Kasırgası güneyin en büyük kentlerinden biri olan Houston'ın sular altında kalmasına yol açarken, petrol endüstrisini de vurdu. Diğer taraftan çatılarda mahsur kalanlar için botu olanlar yardıma çağrıldı.

Limanlar, demiryolları ve karayollarının kapalı durumda olması, bir süreliğine ülkenin imalat ve tedarik zincirinin kopmasına neden oldu. Teksas'ın körfez kıyısındaki önemli petrol ve doğalgaz tesisleri geçici olarak kapatılırken, ABD'nin en büyük petrol şirketi, Baytown'daki ikinci büyük rafinerisini kapattığını bildirdi.

Üretimin % 24'ü durdu

Harvey tropik kasırgasının etkisiyle Teksas sahili boyunca petrol rafinerilerini su basması ardından ABD'de fiyatlar da iki yılın en yüksek düzeyinde. Yakıtlarda yüzde 6.8'e kadar artış yaşanırken kasırga, ABD'nin körfezdeki petrol üretiminin yüzde 24'ünün durmasına yol açtı. Houston, Dallas, Corpus Christi, Austin ve San Antonio'daki havaalanlarında bir günde bin 140 uçuş iptali gerçekleşti. Home Depot ve Lowe's mağazalar zinciri de bölgedeki 50'den fazla mağazasını günlerdir kapalı tutuyor. Kasırganın petrol üretimini aksatmasının etkisiyle yükselen Brent petrolün varil fiyatı, haftanın ilk işlem gününde 52.52 dolar seviyesinde işlem gördü.

Meksika Körfezi’ndeki 737 petrol ve gaz platformundan 105’i kasırga yüzünden boşaltıldı. Zararın 40 milyar doları aşabileceği belirtiliyor.

Polis: Botu olan yardıma gelsin

Harvey Kasırgası’nın hızı azaldı ama yıkıcı etkisi sürüyor. Houston’da on binlerce kişi kurtarılmayı bekliyor. Yetkililer botu olanları kurtarma çalışmalarına çağırdı

İki bin kişinin kurtarıldığı kentte, 6 binden fazla kişi ise evlerinin çatılarında kurtarma görevlilerinden yardım almayı bekliyor. Mahsur kalanları kurtarmak için 20’den fazla helikopter görevlendirildi. Kurtarma çalışmalarına yüzlerce büyüklü, küçüklü bot ve tekne de katılıyor. Yetkililer ayrıca botu olanlara çağrıda bulunarak kurtarma çalışmalarına katılmalarını istedi.

250 otoyol kapandı

Teksas Valisi Greg Abbott, eyalet genelinde 250 otoyolun kapandığını, eyaletteki 19 il ve ilçenin de afet bölgesi ilan edildiğini belirtti. Fırtınanın başladığı cuma gününden bu yana toplam 3 bin 400’den fazla uçuş iptal edildi. Houston’daki Bush ve Hobby havaalanlarında tüm ticari uçuşlar durduruldu. Hobby Havaalanı’nın kalkış pistleri tamamen su altında kaldı.

Sabah, Milliyet