8 Rebi'ül-evvel 1440 | 16 Kasım 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Göz sağlığı konusunda uzmanlar uyarıyor!

Son Güncelleme: 2 KASIM 2017 - TSİ 09:29

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ümit Beden, doğru bilinen yanlışların göz sağlığını ciddi olarak tehlikeye attığını belirterek, hastaların öncelikli olarak hekimlerine danışmaları gerektiğini kaydetti.

Beden: " Düşük hipermetrop veya astigmat bozuklukları veya tek gözü etkileyen bozukluklar ile sinsi seyreden göz hastalıkları (glokom v.b.)görme keskinliğini etkilemeden ciddi sorunlar oluşturabilir. Dinlendirici gözlük yoktur, gözde düşük miktarda mevcut olan bozukluklar göz yorgunluğuna neden olduğunda bunun giderilmesi gözü rahatlatır. Bu tür gözlükler dinlendirici gözlük olarak yanlış isimlendirilmektedir. Katarakt her yaşta olabilir.

Özellikle doğuştan itibaren mevcut ise tedavisi aciliyet teşkil edebilir. Göz tansiyonu sinsi bir hastalıktır, belirti vermez. Bu nedenle özellikle ailesinde Glokom loan kişilerin düzenli göz muayenesi olmaları gereklidir. Göz kapağı göz yüzeyi ve görme fonksiyonu açısından hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle göz kapağı düşüklüğü gibi tüm göz kapak hastalıkları sadece kozmetik değil, sağlık açısından da önemli sorunlardır.”