15 Şevval 1440 | 18 Haziran 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

'Antep fıstığı fiyatı düşüşe geçer'

Son Güncelleme: 23 MAYIS 2018 - TSİ 09:41

Geçtiğimiz günlerde 220 liraya kadar yükselen Antep fıstığının aslında o fiyatlardan satışının yapılmadığını dile getiren Gaziantepli fıstıkçılar, fiyatların 160 liralara kadar gerilediğini, bir haftaya kadar da 150 liranın altına ineceğini belirtti.

Antep fıstığının ana vatanı Gaziantep’te, baklavacılar başta olmak üzere tatlıcıların artan fiyatlara karşı tepkisi, ildeki fıstıkçıları rahatsız etti. Her yıl ramazan öncesi baklavacıların, tatlıcıların fıstık stokladığını, bu yıl da yine aynı yoğunluğun yaşanacağı bilinerek stok yapılmasına rağmen bu spekülasyonun neden yapıldığına anlam veremediklerini ifade eden Antep fıstığı üreticileri, artan fiyatların sektörle alakası olmayan kayıt dışı kişilerden kaynaklandığı görüşünde. Sektör temsilcileri bir ay sonra Antep fıstığı hasadının yapılmaya başlayacağını ve son 100 yılın en yüksek rekoltesine ulaşılacağını belirterek, Gaziantep’te ilin simgesi olan Antep fıstığının üretiminden ihracatına kadar her alanda çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çektiler.

Yağışlardan dolayı bu yıl antep fıstığının az olacağı söylentilerinin doğru olmadığı aktaran firma yetkilileri, ancak yüzde 5 oranında bir etkilenmenin olacağını, onun da bu yıl elde edilecek yüksek hasat içinde çok önemsiz kalacağını bildirdiler.

Dünya