12 Ramazan 1439 | 27 Mayıs 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Grönland’da yüksek sıcaklık ve yangın!

Son Güncelleme: 16 AĞUSTOS 2017 - TSİ 11:28

Topraklarının çoğu buzla kaplı Grönland’da sıcaklık 24.8’e ulaştı. Tundralarda çıkan yangın söndürülemedi. Avrupa ve ABD'nin ardından, kışın sıcaklığın eksi 65 santigrat dereceye kadar düştüğü Grönland'da da yangın alarmı verilmesi duyanları şaşırttı.

Yıllık ortalama sıcaklığın eksi 10 derece olduğu dünyanın en büyük adasında temmuz ayında yaşanan rekor derecede sıcak hava, tundraları tutuşturdu.

10 Ağustos'ta hava sıcaklığı başkent Nuuk'taki havalimanında 24.8 santigrat derece ölçüldü. Yetkililer Kutup Dairesi aşağısında yer alan bölgede çıkan yangınların "önümüzdeki günlerde sönmesinin beklenmediğini" açıkladı. Polis yayımladığı bildiride, "Grönland'ın batı sahilindeki büyük yangınlar nedeniyle, Nassuttooq ve Amitsorsuaq bölgeleri etrafında av ve gezinti yapmayı tavsiye etmiyoruz" açıklamasında bulundu.

Danimarka'ya bağlı özerk bir bölge olan adada ilk yangın 31 Temmuz'da başlamıştı. Bitki örtüsünün büyük kısmı tundra olan Grönland'da yangından etkilenen bölgelerden birinde yeni bir emre kadar ateş yakmak yasaklandı.

Sabah