13 Cemaziyelahir 1440 | 17 Şubat 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

YSK, seçim yasaklarını açıkladı

Son Güncelleme: 2 MAYIS 2018 - TSİ 10:34

24 Haziran için hazırlanan takvim kapsamında YSK seçim yasaklarını açıkladı. Seçim büroları 23.00’e kadar açık kalabilecek. Propagandada Türkçenin yanı sıra farklı dil ve lehçeler serbest.

YSK kararına göre ilk oylama sürecinde 13 Mayıs-23 Haziran, ikinci oylamaya kalması halinde 25 Haziran-7 Temmuz tarihlerinde seçime katılan siyasi partiler, bağımsız adaylar ve cumhurbaşkanı adayları adına kapalı yer toplantısı yapılabilecek.

Anket yasağı

- Oy verme gününden önceki 10 gün içinde (14-23 Haziran), ikinci oylamaya kalması halinde YSK tarafından birinci oylamanın kesin sonuçlarının ilan edileceği 29 Haziran Cuma’dan itibaren 7 Temmuz Cumartesi saat 18.00’e kadar yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla, bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın ve herhangi bir surette dağıtım da yapılamayacak.

Mesajlara yasak

- Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar ile Cumhurbaşkanı adayları, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet sitesi açmak suretiyle sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda yapabilecek.

- Vatandaşların elektronik posta adreslerine, taşınabilir ya da sabit telefonlarına görüntülü, sesli veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapmak yasak olacak.

Milliyet