24 Cemaziyelahir 1441 | 18 Şubat 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'Beraat, beri olmayı öğretir'

Son Güncelleme: 4 TEMMUZ 2012 - TSİ 10:45

Rahmet ve mağfiret mevsimi Ramazan ayının habercisi Berat Kandili bugün idrak edilecek. Kurtuluş, afv ve arınma anlamlarına gelen ve her yıl üç ayların ikincisi olan Şaban ayının 15. gecesi idrak edilen Berat Kandili münasebetiyle Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez bir mesaj yayımladı.

Mesajında kültürümüzde "kandil" olarak adlandırılan bu gecelerin, özümüze dönme, kendimizi sorgulama, geçici olanla kalıcı olanı fark etme, kalp gözümüzü açma ve gönül dünyamızı temizleme fırsatı sunduğunu dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bu gecelerin Rabbimize, kendimize ve bütün insanlığa karşı sorumluluklarımızı hatırlattığını ifade etti. Berat Kandilinin müminlere öğrettiği hususlara işaret eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in mesajından Berat Kandili'nin her türlü kötülükten insanı alı koymayı öğrettiğini kaydederek, "Berat Kandili, her türlü kötülükten beri olmayı öğretir. Her yıl gelen Berat Kandili, bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir. Berat Kandili, Allah katındaki beratımızın yollarını öğretir.

Berat Kandili, Yüce Rabbimiz nezdinde beratımıza vesile olduğu, Rabbimizin affediciliğine ve bağışlayıcılığına sığınmayı öğrettiği gibi, kendimize, ailemize, din kardeşlerimize, yaratılıştan kardeşlerimize ve tüm kâinata karşı affedici, onarıcı ve bağışlayıcı olmayı öğretir" dedi.

"Berat Kandili, arzularımızın, tutkularımızın, heva ve heveslerimizin, bencilliklerimizin egemenliğinden, nefsimizin esaretinden kurtularak gerçek özgürlük beratımıza nasıl kavuşacağımızı öğretir" diyen Görmez açıklamasının devamında ise "Beratımızı almanın yolu, Kur'an'ı Kerim'i ve Hz. Peygamberin (sas) sünnetini yaşamaktan geçer.

Millî Gazete