12 Ramazan 1439 | 27 Mayıs 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'Yeşil ofis' ile tasarruflar artıyor

Son Güncelleme: 22 AĞUSTOS 2017 - TSİ 10:41

Finlandiya'nın 1999'da başlattığı çevre yönetimi sistemi olan "Yeşil Ofis" programı, işletmelere masraf gerektirmeyen tedbirlerle hem tasarruf ettiriyor hem de doğaya katkıda bulunuyor.

Proje Yetkilisi Arzu Balkuv, "Yeşil Ofis" sözleşmesini imzalayan şirketlerin çalışanlarının, ister kağıt, ister enerji olsun, tükettikleri her şeye "doğal kaynak" gözüyle bakmayı öğrendiğini vurguladı.

Çalışanlardan, günlük alışkanlıklarında verimli kullanımları benimsemelerini istediklerini dile getiren Balkuv, "Mümkün olduğunca çıktı almama, çıktı alınacaksa kağıdın çift tarafını kullanma, küçülterek baskı alma, yazıcının toner tasarrufu seçeneğini ayarlama gibi alışkanlık değişikliğini gerektiren veya masraf gerektirmeyen tedbirlerden tutun da aydınlatmada LED sistemine geçiş gibi yatırım gerektiren önlemlere kadar çok geniş yelpazede bir aksiyon planı hazırlanıyor" dedi.

Balkuv, programa katılan ofislerden birinde alınan tedbirler sayesinde yılda kişi başı 400 kilovat/saat elektrik tasarruf ettiklerini belirterek, şöyle devam etti: "Elektrik dağıtım şebekesindeki kayıplar nedeniyle binalarda tüketilen birim elektriğin yaklaşık 3 katı kadar elektrik üretildiği düşünülürse kişi başı yılda bin 200 kilovat/saat net tasarruf anlamına geliyor.

TÜİK Ocak 2015 verilerine göre ülkemizdeki ofis çalışanı sayısı 5 milyondan fazla. Her ofis bunu yapsaydı, bir yılda 6 bin gigawatt elektrik tasarrufu olacaktı, bu da Afşin Elbistan B termik santrali gibi 4 santrale daha ihtiyaç duymayacağız demek. Bu, sadece ofisler için hesaplandı. Tasarruf önlemlerinin fabrikalarda, üretim tesislerinde ve evlerde de alındığını düşünün bir de..."

7 Kişilik ofiste yıllık 2800 euro tasarruf

Yeşil Ofis'lerde alınan tedbirlerle elde edilen tasarruflardan birkaçı şöyle:

* Sadece 7 kişiden oluşan bir Yeşil Ofis, aldığı çeşitli önlemler sayesinde bir yıl içinde kağıt, toner ve kırtasiye masrafından yaklaşık 2 bin 800 euro tasarruf etti.

* Bir Yeşil Ofis, aldığı çeşitli önlemler sayesinde, bir yıl sonunda, üst üste konulduğunda 4 katlı bir apartman yüksekliğine denk gelecek oranda A4 kağıt tasarrufu yaptı.

* Bir Yeşil Ofis, çalışanlarının kullandığı servislerin rota optimizasyonu sayesinde hem yüzde 20 daha az yol kat etmesini sağlayıp hem de çalışan memnuniyetini artırdı. Bu sayede yıl bazında dünyanın etrafını iki kez dönecek kadar (83 bin 280 kilometre) mesafe tasarruf etti. Bu tasarruf sayesinde, ortalama 500 ağacın temizleyebileceği kadar karbon salınımı ortaya çıkmamış oldu.

* Bir Yeşil Ofis, plazada bulunan asansör önü aydınlatmaların armatür cinsini ve yerini değiştirerek, 6 ayda toplam 118 bin 366 kilovat/saat oranında elektrik tasarruf etti. Bu sayı, 4 kişilik bir ailenin yaklaşık 43 yıllık elektrik giderine denk geliyor.

* Bir Yeşil Ofis, yılda 8 bin 800 adet 1,5 litrelik pet şişe atığından tasarruf ederek yaklaşık 260 kilogram pet atık azaltımı yapmış oldu.

Dünya