9 Safer 1440 | 18 Ekim 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Helal ürün pazarına standart gelecek

Son Güncelleme: 20 KASIM 2017 - TSİ 10:07

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yaklaşık 4 trilyon dolarlık helal ürün pazarının yüzde 80’inin gayrimüslim ülke firmalarında olduğunu söyledi. Zeybekci, “Helal ürünlerin sadece belgelendirme pazarının büyüklüğü 6 milyar dolar. Bu pazarlara Türkiye ve diğer Müslüman ülke kuruluşlarının yer alması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Zeybekci, Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) ile İstanbul’da gerçekleştirilecek Dünya Helal Zirvesi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Helal pazarının gıda, kozmetik, sağlık, turizm, finans ve ilaç sektörlerini barındırdığını ve 4 trilyon doların üzerinde bir değere ulaştığını vurgulayan Zeybekci, Türkiye’nin, her geçen gün büyüyen bu pazarda söz sahibi olması gerektiğini söyledi. Zirve ile eş zamanlı Helal Ürünler Fuarı’nın gerçekleştirileceğini belirten Zeybekci, fuara Müslüman ülkeler yanında gayrimüslim ülkelerden de katılım beklendiğini anlattı.

Zeybekci, helal ürün ve hizmetlere isteyen herkesin helal logosu yapıştırdığını, helal kavramının ne olduğunu bile bilmeden bu logonun kullanıldığını da vurguladı. Belge almanın zorunlu olmadığını vurgulayan Zeybekci, bu durumun HAK faaliyete geçtikten sonra da devam edeceğini vurguladı.

Zeybekci, “İsteyen firma bu belgeyi alacak, istemeyen almayacak. HAK, helal standartlarını da belirlemeyecek. Kurallar, standartlar belirlenmiş durumda. Bunlar İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü’nün belirlediği kurallar çerçevesinde oluşturuldu. HAK, bir ürünün helal olup olmadığına karar vermeyeceği gibi helal belgesi de vermeyecek. Helal belgesi veren uygunluk değerlendirme kuruluşlarını HAK denetleyecek, akredite edecek” diye konuştu.

Milliyet