13 Cemaziyelevvel 1440 | 20 Ocak 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

ABD’de silahlanma karşıtı gösteriler

Son Güncelleme: 26 MART 2018 - TSİ 09:52

ABD’nin başta Washington ve New York olmak üzere pek çok şehrinde çoğunluğu öğrenci yüzbinlerce kişi, Trump yönetimi ile ABD Kongresinden “silah erişiminin kısıtlanması” konusunda yasal düzenleme talebinde bulundu.

Geçen hafta 17 öğrencinin öldürüldüğü Florida eyaletindeki lisenin öncülük ettiği “Hayatımız İçin Yürü” başlıklı protesto gösterileri Washington DC’nin yanı sıra, New York, Los Angeles, San Francisco ve Chicago gibi ABD’nin büyük kentlerinde de düzenlendi. Kongre’nin arkasında yer alan NationalMall parkında toplanan protestocular, Trump yönetimine “silaha erişim yasalarını değiştirmesi” çağrısında bulundu.

ABD’nin en önemli silah lobisi olan Ulusal Tüfek Birliği (NRA) karşıtı sloganlar atan göstericiler, “Bir daha asla”, “Sıra bende mi?”, “Gelecek nesiliz ama korkuyoruz” yazılı pankartlar açtı.

Öte yandan Beyaz Saray’dan protestolara göstermelik destek veren bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Cesur genç Amerikalıların bugün Birinci Madde haklarını icra etmesini alkışlıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Milli Gazete