4 Şevval 1439 | 18 Haziran 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması!

Son Güncelleme: 5 NİSAN 2017 - TSİ 10:52

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Mart Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda, gıda yıllık enflasyonunun bir önceki yıldaki düşük bazın da etkisiyle tüketici enflasyonundaki yükselişin temel belirleyicisi olduğunu bildirdi. Vergi indirimine rağmen beyaz eşya ve mobilya fiyatları arttı.

Merkez Bankası’nın (TCMB) mart ayında yüzde 1.02 artışla yıllık bazda yüzde 11.29’a yükselen tüketici enflasyonuna ilişkin aylık raporu açıklandı. Gıdanın tüketici enflasyonundaki yükselişin temel belirleyicisi olduğu ifade edilen raporda çekirdek enflasyon göstergelerindeki yükselişin de sürdüğü ifade edildi.

Raporda, “Şubat ayında gerçekleşen geçici vergi indirimine rağmen, mobilya ve beyaz eşya fiyatlarında da artışlar gözlendi. Tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı baskılar güçlü seyrini sürdürdü” dedi.

MB'nin raporunda, şu bilgilere yer verildi: “Bu dönemde alt gruplar genelinde Türk Lirası'ndaki değer kaybının gecikmeli etkileri sürmüştür. Giyim ve ayakkabı fiyatlarında mart ayında tarihsel ortalamaların belirgin olarak üzerinde bir fiyat artışı gerçekleşmiştir. Dayanıklı tüketim malı fiyatları ise otomobil grubu (aylık yüzde 3,97) öncülüğünde yükselmiştir."

TCMB'nin raporunda enerji fiyatlarının petrol fiyatlarındaki görünüme bağlı olarak düştüğü belirtilerek, "Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir devam ederken Türk lirasındaki birikimli değer kaybının gecikmeli etkisiyle temel mal enflasyonunda genele yayılan bir artış gözlenmiştir. Bu doğrultuda çekirdek enflasyon göstergelerindeki yükseliş sürmüştür." değerlendirmesinde bulunuldu.

Raporda enflasyon üzerinde döviz kuru ve uluslararası emtia fiyatlarının gecikmeli etkilerinin belirleyici olduğu da ifade edildi.

Dünya