28 Cemaziyelevvel 1441 | 23 Ocak 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Vizede fatura Türkiye'ye kesiliyor

Son Güncelleme: 21 NİSAN 2012 - TSİ 10:47

Yunanistan’ın Türkiye’yle olan sınırlarını korumakta zorlanması bu iki ülke arasındaki kara sınırını yasadışı göç konusunda Avrupa Birliği’nin kabusu haline getirmiş durumda.

Sorun büyük ölçüde Yunanistan kaynaklı olsa da fatura Türkiye’ye kesiliyor. AB’nin dış sınırlarının koordinasyonundan sorumlu ajansı FRONTEX, 2011’de kara sınırında yüzde 12’lik bir artışla 55 binden fazla yasadışı geçiş tespit edildiğini açıklarken 2012 risk analizi de Türk-Yunan kara sınırının en sıcak noktalardan biri olacağını gösteriyor. Fransa ve Almanya da Yunanistan’daki durumu bahane ederek AB içinde serbest dolaşıma olanak veren Schengen sistemini uzun süreli askıya alma hakkı verilmesini talep etti.

745 kişi geri gönderildi

FRONTEX’in analizi Türk-Yunan sınırındaki yasadışı geçiş girişimlerinin giderek artabileceğine işaret ediyor. Ana gerekçe olarak da Türkiye’nin diğer ülkelere yönelik vize politikası ve THY’nin genişleyerek daha fazla noktaya uçuş gerçekleştirmesi gösteriliyor. FRONTEX’e göre devreye sokulması vize muafiyeti tartışmalarına takılan geri kabul anlaşmasının (GKA) yürürlüğe sokulmaması da yaşanan sıkıntıyı artırıyor. Ajansın verilerine göre Yunanistan’da bulunan Afganlardan 21 bin 542’si için geri gönderme kararı çıkmış ancak GKA olmadığı için sadece 745’i gönderilebilmiş.


Milliyet