17 Cemaziyelahir 1440 | 21 Şubat 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

'Yurt dışındaki Türk gençler dilini unutuyor'

Son Güncelleme: 2 ŞUBAT 2018 - TSİ 10:16

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, yurt dışında yaşayan 6 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına ilişkin TBMM’de güncellenen son bilgileri paylaştı.

"Yurt dışındaki çocuk ve gençlerimizin, ülkelere göre değişmekle birlikte eğitim seviyesinin bulundukları ülkelerde düşük olduğu gözlemlenmektedir. Türk genç ve çocukların sistematik biçimde düşük seviyeli okullara yönlendirilmeleri, yabancı karşıtlığı nedeniyle eğitimde kurumsal ayrımcılığa uğramaları gibi nedenler çocuklarımızın eğitim seviyesinin düşük olmasında belirleyici rol oynamaktadır.

Maalesef yurt dışında yeni nesil Türkler ana dillerini hızla unutmaktadırlar. Toplumsal ilgisizliğin yanında Türkçe’nin resmi okullarda ders müfredatında yer almaması; son dönemlerde, başta Almanya olmak üzere, ülkelerin Türkçe ve Türk kültürü derslerine karşı olumsuz söylem ve uygulamaları, müfredat ve materyal konusundaki eksiklikleri bu durumu olumsuz etkilemektedir. Türkçe’nin kaybı kültürel bağı zayıflatacağı gibi, yurt dışında yaşayan toplumumuzun ülkemizle ilişkilerine de olumsuz etki yapacaktır."

Milliyet