13 Cemaziyelahir 1440 | 17 Şubat 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Kendi işinin patronu olmak isteyen çok

Son Güncelleme: 6 MAYIS 2018 - TSİ 16:31

OECD raporuna göre kendi işinin patronu olan ülkeler listesinde Kolombiya yüzde 52’lik oran ile ilk sırada. Türkiye ise yüzde 32.4’le dördüncü sırada yer alıyor.

Pek çok mutsuz çalışan bir gün kendi kuracağı işin patronu olmayı hayal ediyor. Bir kafede, "Ben de bu işi yapsam" diyen insanların sayısı hiç de az değil. Bu düşüncenin ortaya çıkma sebebi daha çok çalışma koşulları, büyümeyen aile işleri ve geleneksel şirket yapıları. İş yerinde mutsuz olan, çalışanlar kendi işinin patronu olmak istiyor. Haftada 6 gün ve günde 10 -12 saatin üstünde çalışmak insanları mutlu etmediği gibi kendilerini geliştirmelerine de engel oluyor. OECD tarafından yapılan araştırmaya göre en çok Kolombiyalılar (yüzde 52) kendi işinin patronu veya aile şirketinde çalışıyor.

Türkiye ise yüzde 32.4'lük oran ile Yunanistan ve Brezilya'nın ardından dördüncü sırada yer alıyor. Aile işini devam ettiren KOBİ'ler yeni iş fikri ile kendisini yenileyebilir.

KOBİ veya serbest meslek sahibi diye tarif edilen işlerde çalışan insanlara yeni yetenekler kazandıracak özel girişimler ortaya çıkarılabilir. Dijitale geçiş yapan fotoğraf stüdyoları, tarım sektörü, tekstil atölyeleri ve benzeri işlerde çalışanlar işlerini yeniden inşa ederken yenilikçi fikirlerle buluşacakları atölyeler oluşturulabilir. Bu atölyelerin sadece satışa değil, üretime ve verimliliğe yönelik adımlar atması bu dönüşümü kolaylaştırabilir.

Sabah