23 Zilhicce 1440 | 24 Ağustos 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Eğitim yılı, 11 bin 536 yeni derslikle başlıyor

Son Güncelleme: 10 EYLÜL 2012 - TSİ 09:52

İlkokul birinci sınıfa yeni kayıt yaptıran öğrenciler ile okul öncesi eğitime başlayacak öğrenciler, bugün ders başı yaptı. Uyum programı kapsamında velilere uygulamanın amaçları, yararları anlatılıyor. Daha sonra okul, velilere ve çocuklara tanıtılacak.

İlköğretime yeni başlayacak öğrencilere uygulanacak programda ise öğrencilerin keyif alacakları sınıf için oyunlar düzenlenecek, boyama ve çizme etkinlikleri ile kesme yapıştırma çalışmaları yapılacak. Müzikli oyunlar ve şarkılarla kitap okuma saatleri düzenlenecek. Geçen yıldan farklı olarak öğrenciler uyum eğitiminin ardından okulların 17 Eylül Pazartesi günü açılmasıyla hazırlık eğitimine de tabi tutulacaklar. İlkokul 1. sınıfta okutulacak Türkçe, Hayat Bilgisi, Matematik, Oyun ve Fiziki Etkinlikler, Görsel Sanatlar ve Müzik derslerine ilişkin çalışmalar yapılacak.

187 milyon kitap masalarda hazır

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB ), 2012-2013 eğitim öğretim yılında öğrencilere toplam 187 milyon ücretsiz ders kitabı dağıtacak.

MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürü Yusuf Esener’in verdiği bilgiye göre, resmi ilköğretim ve ortaöğretim okul ve kurumlarında yaklaşık 16 milyon öğrenciye ücretsiz dağıtılmak üzere 518 çeşit toplam 187 milyon ders kitabı basıldı. Ücretsiz ders kitapları için yaklaşık 300 milyon TL ödenek ayrıldı.

Radikal / Sabah