18 Muharrem 1441 | 17 Eylül 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Sağlık ve şükür ayı Ramazan

Son Güncelleme: 6 MAYIS 2019 - TSİ 09:57

Bu güzel ay stresten ve huzur bozucu olumsuz duygulardan uzaklaşıp iyiliğe, dostluğa, güzele odaklanmak için müthiş bir fırsattır.

Bu huzurlu ay, duygusal/ruhsal yaşamamıza can suyu vermek için de bize mükemmel imkanlar sunar.

Bu olanakların en başında şükretmek, kabullenmek, affetmek, hoş görmek, maneviyat, inanç ve onun aracısı duaların gücünden istifade ederek ruhu sakinleştirip dinlendirmek, kucaklayıp barışmak, az ile yetinmeyi hatırlamak, dostluk ve aile bağlarını sıkılaştırmak var.

Ramazanda korkmadan yapacağımız samimi iç hesaplaşmalar, yıl boyu birikmiş duygusal toksinlerden (öfke, kin, hasetlik, korku, endişe) arınmamıza da yardımcı olacaktır.

Bu güzel ayda ruhsal iyilik için çoğalmanın, aile ve çevreyle sosyal ilişkileri arttırmanın ruh sağlığı için vazgeçilmez ilaçlar olduğunu yeniden hatırlarız.

Bu mübarek ayda aile büyüklerine yapılan ziyaretler, komşular, eş-dost ve akrabalarla birlikte yapılan iftarlar ile sosyal ve toplumsal katılımla da iç dünyamızdaki denge ve barışa da hizmet eder.

Ramazan ayı aynı zamanda bir “olumlu düşünme” ayıdır. Olumlu düşüncelerin artması, endişe ve korkuların azalmasını, pişmanlıkların minimuma inmesini sağlar.

Hürriyet / Osman Müftüoğlu