23 Rebi'ül-evvel 1441 | 20 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Malezya, STA ile Türkiye ticaretini artırmak istiyor

Son Güncelleme: 12 EKİM 2015 - TSİ 10:55

Türkiye ile Malezya arasındaki ticaretin artırılması için 2014’te imzalanan serbest ticaret anlaşması (STA) geçtiğimiz ağustos ayında yürürlüğe girdi.

Karşılıklı ticaretin 2018'de 5 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini anlatan Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurulu (MATRADE) Türkiye Ofisi Direktörü Idzham Abdulhamid, STA’nın iki ülke arasındaki ticareti hızla tırmandıracağını, bunun için Türkiye’de farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.

Abdulhamid, iki ülke arasında turizm, gıda, teknoloji, kimya, otomotiv ve beyaz eşya gibi pek çok sektörlerde işbirliklerinin mümkün olduğunu kaydetti. STA’nın yürürlüğe girmesiyle Malezya ve Türkiye arasında ticareti yapılan ürünlerin yüzde 70’inde gümrük vergilerinin kaldırıldığını anlatan Abdulhamid, bu oranın 8 yıl içinde yüzde 86’ya çıkacağını dile getirdi. Türk ithalatçıların Malezya’dan tekstil, elektrik elektronik, demir-çelik, makine, ahşap, deri, palmiye yağı ve plastik ürünlerde gümrüksüz tarifeden faydalanacağını ifade eden Abdulhamid, “KOBİ’ler, helal alanlar, tarım ve gıda endüstrisi, Ar-Ge, inovasyon, sağlık, ilaç, gıda ve beslenme sağlığı, enerji ve yenilenebilir enerji, elektronik ticaret, otomotiv gibi alanlarda işbirliğine gidebiliriz” dedi.

Dünya