23 Rebi'ül-evvel 1441 | 20 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Diyanet'ten 'gösterişli iftar' uyarısı

Son Güncelleme: 9 TEMMUZ 2013 - TSİ 09:43

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Gösterişli iftar programları, sınıf ve itibar esasına dayalı ihtişamlı davetler, ramazanı yanlış bir şekilde bir tür eğlence, karnaval ve festival havasında terennüm eden eğilimlerin mevcut gidişatı ciddi olarak dikkat çekmeye başlamıştır" dedi. 
Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonunda düzenlediği basın toplantısında, ramazanın "Helal Kazanç- Helal Lokma" olarak belirlenen ana temasını tanıttı. 
Ramazanın mana ve ehemmiyetini göz ardı eden bazı kutlama ve şenliklerin de yeni bir değerlendirmeye tabi tutulması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:  
"Gösterişli iftar programları, sınıf ve itibar esasına dayalı ihtişamlı davetler, ramazanı yanlış bir şekilde bir tür eğlence, karnaval ve festival havasında terennüm eden eğilimlerin mevcut gidişatı ciddi olarak dikkat çekmeye başlamıştır. İnsanlık durumumuzu Yüce Rabbimiz indinde tahkim etmenin yolu, lütuf ve ihsan ayı ramazanın maneviyatına bihakkın teslim olmak, yeniden yapılanmak ve değişmektir.
Müminlerin bu ayda yaşayacakları coşku, ibadetin coşkusudur. İbadetle neşelenen gönüller, müminler arasındaki muhabbeti de pekiştirmelidir. Yoksa ramazanın coşkusu son zamanlarda ortaya konulduğu şekliyle bir eğlence, şatafat ve gösteriye dönüşmemelidir."
İftar sofralarının israf sofralarına dönüşmemesinin önemine dikkati çeken Görmez, son yıllarda özellikle büyükşehirlerde, otellerde ve  bazı mekanlarda hazırlanan iftar sofralarının, israfı ve gösterişi barındırdığını belirtti.
İftarda başta aile bireyleri, akraba, eş ve dostların bir araya gelmesinin esas olduğunu kaydeden Görmez, zenginliğin ve fakirliğin Müslümanlar arasında bir statü oluşturmadığını vurguladı. 
İftar çadırlarının güzel bir düşüncenin ürünü olarak başlatıldığını dile getiren Görmez, "Son zamanlarda bu gayenin dışına çıkarak bir gösteri aracına dönüştürülmemesine özellikle kamu hizmeti yapanların dikkat etmesi gerekir" dedi. 
Ramazanlarda meydana gelen toplumsallaşmanın, doğal seyrinde yaşanması gerektiğini bildiren Görmez, "Özellikle bu toplumsallaşmalar reklama, tanıtıma ve gösteri aracına dönüştürülmemelidir. Bütün sosyal, kamusal ve ticari kuruluşlar her yıl ramazan ayında yaptıkları hayırlı faaliyetlere devam etmelidirler. Ancak bunu yaparken ramazanın sükunetine, huzuruna ve maneviyatına riayet etmelidirler" diye konuştu.

Dünya