23 Cemaziyelevvel 1441 | 18 Ocak 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Üniversite tercih kılavuzu değiştirilecek

Son Güncelleme: 12 ARALIK 2014 - TSİ 10:56

YÖK, üniversite adaylarının istediği bölümde okumalarını sağlamak için harekete geçti. 2015’te üniversite sınavlarına girecek adaylar, geniş kapsamlı bir tercih kılavuzu ile karşılaşacak. Kılavuzda bütün programların öğretim üyesi sayısı ve isimleri, programın ulusal ve uluslararası akreditasyonu olup olmadığı gibi detaylı bilgiler yer alacak.

10 Aralık’ta vakıf ve devlet üniversitelerinin rektörleriyle bir araya gelen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, planladıkları çalışmaları anlattı, rektörlerin sorularına cevap verdi. Başkan Saraç toplantıda, üniversite adaylarını yakından ilgilendiren önemli bir yeniliği de açıkladı. Buna göre 2015-ÖSYS’den itibaren, adayların işini kolaylaştırmak için tercih kılavuzu genişletilecek. Bölümlerin kalitesini öne çıkarmak ve öğrencilerin istediği bölümde okuyabilmesini sağlamak için kılavuzda hangi bölümde kaç öğretim üyesi bulunduğu, öğretim üyelerinin isimleri, programın kontenjanı, ulusal ve uluslararası alanda akreditasyonu olup olmadığı gibi bilgiler yer alacak.

Öğrenci pişman olmasın diye

Adaylar, bölümlerle ilgili bilgilere ulaşmak için internet sitelerinde zaman kaybetmeyecek. Yazacağı bölümde okumaya gittiğinde, hangi hocalardan ders alacağını, bölümün imkânlarını ve aşağı yukarı nasıl bir ortamla karşılaşacağını öngörebilecek. Uygulamanın nedeni ise öğrencilerin bölümlerle ilgili detaylı bilgiye sahip olmasını sağlamak ve yerleştikten sonra pişman olmalarını engellemek. Toplantıda Saraç’ın açıkladığı diğer önemli bilgi de, son yıllarda öğrencilerin tercihleri arasında yer almayan fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi bölümleri yeniden canlandırmak için yapılacak çalışmalar. Şu anda bu konuda neler yapılacağı henüz netleşmedi. Yapılacak toplantılarla rektörlerin görüşleri alınacak ve bu bölümleri yeniden canlandırmak için yol haritası çizilecek.

YGS 15 Mart’ta

2015 yılında yapılacak üniversite sınavları şöyle:

  • Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS): 15 Mart
  • Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (LYS-Sosyal Bilimler): 13 Haziran
  • LYS-1 (Matematik): 14 Haziran
  • LYS-5 (Yabancı Dil): 14 Haziran
  • LYS-2 (Fen Bilimleri): 20 Haziran
  • LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): 21 Haziran

Hürriyet