7 Şaban 1439 | 23 Nisan 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Tarladan sofraya gelene kadar yüzde 500 fark

Son Güncelleme: 4 NİSAN 2017 - TSİ 11:16

Tarlada para etmeyen ürünler, pazar ve markete geldiğinde cep yakıyor. Ziraat Odaları Birliği’nin araştırmasına göre üretici ile market arasındaki fiyat farkı yüzde 500’e kadar çıkıyor. Tedbirlere rağmen fiyat artışları durmuyor.

Gıda maddelerindeki fiyat artışı durmak bilmiyor. Üreticinin tarlada yok pahasına elden çıkardığı sebze ve meyveler pazar tezgahı ve market rafında ateş pahası oluyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) yaptığı araştırmaya göre üretici ile market fiyatları arasındaki fark yüzde 500’e dayandı.

TZOB verilerine göre yaş meyve ve sebzedeki en büyük fark elmada oluştu. Elmanın üretici fiyatı ile market fiyatı arasında yüzde 485 oranında fark oluştu. Bu fark kuru soğanda yüzde 451, lahanada yüzde 268, karnabaharda yüzde 220 ve marulda yüzde 216 oldu.

Sebze ve meyvedeki fiyat artışının gerekçesi olarak ileri sürülen yaz sebzesi-kış sebzesi ayrımı da mart ayında ortadan kalktı. Yaz sebzesi olarak bilinen domates, biber, patlıcanda anormal fiyat artışları mart ayında da devam ederken, bunların yanısıra kış sebzesi olan karnabahar, lahana, maydonoz gibi ürünlerde de fiyatlar arttı ve üretici ile market arasındaki fiyat makası iyice açıldı.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Mart ayında markette 18 üründe, üreticide 9 üründe fiyat artışı, markette 12 üründe, üreticide 11 üründe fiyat düşüşü oldu. Fiyat, markette 7, üreticide ise 13 üründe değişmedi” dedi. Bayraktar, üreticide ve markette fiyatı en fazla artan ürün portakal, fiyatı en fazla düşen ürün ise markette yeşil soğan, üreticide ise salatalık olduğunu belirtti.

Milliyet