8 Safer 1440 | 17 Ekim 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Sınırda elektrik ticareti

Son Güncelleme: 23 KASIM 2017 - TSİ 10:22

Türkiye, İran başta olmak üzere doğu ve güney sınırında komşu ülkelerle elektrik alışverişini çift yönlü hale getirmek, kapasiteyi artırmak için önemli bir atılıma hazırlanıyor.

GERİLİM GÜÇ LABORATUVARI: Daha yüksek taşıma kapasitesine sahip, düşük çevresel etkili, daha ekonomik iletim hattı tasarımı ve direklerinin tip testlerinin yapılması için Yüksek Gerilim Güç Laboratuvarı kurulacak. Bu kapsamda enerji nakil hattı direkt test merkezi kurulumu da hedefleniyor.

CANLI BAKIM EKİBİ: Ulusal elektrik sisteminin herhangi parçasında ya da biriminde yapılacak bakım faaliyetlerinin sistemin enerjisinin kesilmeden yapılması amacıyla canlı bakım ekipleri kuruldu. Bugün itibarıyla Ankara'da 2, İstanbul'da da 2 olmak üzere 4 canlı bakım ekibi bulunuyor. Yeni dönemde 5'i hat, 5'i de trafoda olmak üzere 10 ekibin daha eğitimleri tamamlanıp çalışır hale gelecek.

İNSANSIZ TRAFO: Mülkiyeti TEİAŞ'a ait trafo merkezlerinin insansız çalıştırılması ve uzaktan kumanda edilmesiyle ilgili altyapı çalışmaları 2 yıldır sürüyor. Yeni yapılan merkezlerde de bu şekilde tesis ediliyor.

İLETİM YATIRIMI: Yatırım programı kapsamında 135 adet toplam uzunluğu 991.7 km olan enerji iletim hattı, 88 adet 7 bin 300 megavat gücünde trafo merkezi ve 15 adet 81 km uzunluğunda yer altı kablo projeleri gelecek yıl sonu itibarıyla tamamlanacak.

Sabah