23 Rebi'ül-evvel 1441 | 20 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

'Köprünün takvimi etkilenmez'

Son Güncelleme: 13 HAZİRAN 2015 - TSİ 10:08

Karayolları Genel Müdürlüğü, İstanbul 8. İdare Mahkemesi tarafından Beykoz ve Rumelifeneri Bağlantı Yolları'nın imar planlarını iptal kararını yorumladı. KGM'ye göre karar "Köprü" takvimini etkilemez

İstanbul 8. İdare Mahkemesi'nin, 3 Köprü'nün Beykoz ve Rumelifeneri bağlantı yollarının imar planına iptal kararı vermesi, projenin zamanında tamamlanıp tamamlanamayacağı konusunu gündeme taşıdı.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Karayolları Genel Müdürlüğü Kuzey Marmara Otoyolu'nun Beykoz ve Sarıyer Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi Geçişlerine İlişkin 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım Planı değişikliğinin iptaline ilişkin kararın projenin genelini ilgilendiren bir yön taşımadığını söyledi.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kararın proje takvimini aksatacağı yönündeki haberler reddedilerek, "İstanbul 8. İdare Mahkemesi'nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 8 Ekim 2013 tasdik tarihi ile onaylanan Kuzey Marmara Otoyolu'nun Beykoz ve Sarıyer Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi Geçişlerine İlişkin 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım Planı değişikliğinin iptaline ilişkin kararı; plan yapma ve onaylama yetkisi yönünden verilmiş olup, mahkeme kararında belirtilen gerekli düzenleyici ve tamamlayıcı tüm işlemler derhal başlatılmış ve yasal süresi içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

Kararın kapsamı, 3. Boğaz Köprüsü'nün Beykoz ve Sarıyer ilçelerindeki ayaklarının arkalarında yer alan Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi'ndeki son derecede kısıtlı bir alan ile sınırlıdır ve projenin genelini ilgilendiren veya takvimini etkileyebilecek bir durum kesinlikle söz konusu değildir." ifadelerine yer verildi.

Hürriyet