24 Cemaziyelevvel 1441 | 19 Ocak 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Yeni Zelanda'da 7,8 büyüklüğünde deprem

Son Güncelleme: 14 KASIM 2016 - TSİ 10:00

Yeni Zelanda'nın Christchurch kenti yakınlarında 7,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kaikoura'da sahile ulaşan tsunami dalgalarının 2 metreye kadar ulaşması üzerine halk yüksek yerlere gitmeye başladı.

Depremin ardından Christchurch kentine yakın sahillerde tsunami dalgalarının 5 metreye ulaştığı ve bölgede 100 artçı sarsıntı yaşandığı açıklandı.

Depremin hissedildiği başkent Wellington'da da binlerce kişi tahliye edilirken, pek çok binada hasar oluştuğu kaydedildi.

Wellington Sivil Savunma ekipleri, ülkenin güneyindeki adada meydana gelen depremin ardından bazı binaların içinde, özellikle bazı apartmanların üst katlarında ciddi hasarlar olduğunu belirtti.

Deprem etkili olduğu kentlerde tren seferleri dururken, yollarda derin yarıklar, köprülerde çatlaklar meydana geldi.

Depremim ardından bazı bölgelerde elektrik ve telefon bağlantılarının kesildiği, Kaikoura'da ulaşım sağlanamayan yerlere kontrol amaçlı helikopterler gönderileceği bildirildi.

Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, Wellington'da tüm binalar kontrol edilene kadar okulların kapalı kalması uyarısında bulunuldu.

Artçı sarsıntıların sürdüğü bölgede, acil servis ekiplerinin hasar tespiti çalışmalarının devam ediyor.

Deprem kuşağında bulunan ve sık sık depremlerle sarsılan Yeni Zelanda’da 2011 yılında meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremde 185 kişi hayatını kaybetmişti.

AA