29 Cemaziyelahir 1441 | 23 Şubat 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Gazze'nin ışıkları yeniden söndü

Son Güncelleme: 29 ŞUBAT 2012 - TSİ 10:00

Gazze Şeridi'ndeki Filistin Enerji ve Doğal Kaynaklar İdaresi, Gazze Şeridi'ne elektrik üreten tek santralin bu sabah yakıt yokluğu nedeniyle tamamen durduğunu ve bunun son iki hafta içinde ikinci kez gerçekleştiğini bildirdi.
Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre, Gazze Şeridi'nde kriz nedeniyle evlere sadece altı saat elektrik verilebiliyordu. Santralin tamamen durmasından sonra krizin daha da büyümesi bekleniyor. İnsan hakları örgütü, elektrik krizinin özellikle hastaları olumsuz etkileyeceği yönünde uyarılarda bulunurken, hastanelerde yaşanabilecek olası elektrik kesintilerinin felakete yol açabileceği belirtildi.
Filistin Enerji ve Doğal Kaynaklar İdaresi, konuyla ilgili yayınladığı bildiride Mısırlı yetkililere seslenerek, elektrik santralinin çalışabilmesi için gerekli yakıtın resmi kanallarla bir an önce gönderilmesini istedi.
Bildiride ayrıca, ancak bu şekilde Gazze Şeridi'nin tek elektrik santralinin düzenli olarak çalışmasının sağlanabileceği ve Gazze halkının çektiği sıkıntıların hafifletileceği ifade edildi.
DÜNYA BÜLTENİ