9 Şevval 1439 | 23 Haziran 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Milyonlarca Müslüman Kâbe’ye akın ediyor

Son Güncelleme: 23 AĞUSTOS 2017 - TSİ 11:02

Gözyaşları içerisinde Kâbe’yi tavaf eden Müslümanlar, 40 derece sıcaklıkta Kâbe’yi tavaf ederken, vakit namazlarını da Kabe’de kılabilmek için yoğun çaba sarf etti.

Sürekli temizleniyor

Kâbe’nin zemini ise tavaf sırasında Müslümanların sıkıntı yaşamaması için oluşturulan özel ekipler tarafından sürekli temizleniyor. Milyonlarca hacı adayının sağlık problemi yaşamaması için bölge dezenfektanlarla temizleniyor. Yaklaşık 20 kişiden oluşan ekipler, Kâbe’nin zeminini tertemiz tutmaya gayret gösteriyor. Hac yolculuğunda 40 derecede güneşin altında tavaf eden Müslümanlar zemzemle serinliyorlar. Mübarek Zemzem suları hacılar tarafından yoğun ilgi görürken, bazı noktalara ise damacanalarla dağıtılıyor.

Arafat, 80 bin çadırla hazır bekliyor

Hacıların en uygun şartlarda hac görevini yerine getirebilmesini sağlamak amacıyla 80 bin modern çadırla hacılar karşılanacak. Arafat’ta rüzgara, yağmura, yanmaya dayanıklı; güneş ışınlarını yansıtan 80 bin modern çadırla hacıların karşılanmaya hazırladığı belirtildi. Çadırların yaklaşık 4 aydır kurulduğu ve yüzde 95’inin tamamlandığı ancak döşemelerinin ve iç donanımının kaldığı kaydedildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac İdare Merkezi Başkanı Aygün, hacı adaylarına yönelik hayata geçirilen düzenlemelere ilişkin, "Yeni uygulamalarla hacılarımızın daha rahat ve güven içerisinde hac ibadetlerini ifa etmeleri için adımlar atıldı." dedi.

Aygün, yurt dışında yaşayanlar ve görevlilerle birlikte yaklaşık 100 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının hac farizasını yerine getireceğini belirtti.

En yaşlı hacı adayının 98 yaşında olduğunu aktaran Aygün, hacı adaylarının yaş ortalamasının ise 60 olduğunu kaydetti. Aygün, hacı adaylarının yüzde 53'ünün kadın, yüzde 47'sinin erkek olduğunu dile getirdi.

Milli Gazete