9 Safer 1440 | 18 Ekim 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Giresun’da fındık 10 liraya yükseldi

Son Güncelleme: 22 KASIM 2017 - TSİ 09:43

Giresun Ticaret Borsası Başkanı Temel Yanıkoğlu, haftalar sonra pazarda fındık fiyatının yeniden 10 lirayı gördüğünü söyledi.

Yanıkoğlu, yaptığı açıklamada, fındık fiyatlarında geçen hafta başlayan yükseliş trendinin bu hafta da kendisini gösterdiğini belirtti. Fiyatta 2 haftadır 25 kuruşluk kademeli artış yaşandığını ifade eden Temel Yanıkoğlu, serbest piyasada 1 kilogram fındığın bugün 10 liradan işlem gördüğünü dile getirdi.

Yanıkoğlu, bundan sonraki süreçte de fiyattaki artışın devam edeceği yönünde beklentileri olduğuna dikkati çekerek, “Uzun süredir pazarda fiyatlar 9 ile 9,75 lira arasındaydı. 10 lira psikolojik sınırdı ve bugün itibarıyla o baraj aşıldı. Haftalar sonra pazarda fiyat yeniden 10 lirayı gördü” dedi.

“Fındık bahçeleri devlet desteğiyle yenilenmeli"

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, ruhsatsız fındık dikim alanlarının sökülerek, ekonomik ömrünü doldurmuş olan ruhsatlı dikim alanlarının devlet desteğiyle yenilenmesi gerektiğini kaydetti. Ülkemizde 16’sı ruhsatlı 33 ilde fındık tarımı yapıldığını belirten Karan, “Ülkemizde 33 ilimizde fındık üretimi gerçekleşmekte olup 2014-7270 sayılı bakanlar kurulu kararı ile ruhsatlı üretim alanları 16 il ile sınırlandırılmıştır.

Fındık üretim alanlarının yüzde 90’ı ise Giresun, Ordu , Trabzon, Samsun, Sakarya ve Düzce illerimizde bulunmaktadır” dedi.

Milli Gazete