17 Safer 1441 | 16 Ekim 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Bursa’da elektrikle çalışabilen araç üretildi

Son Güncelleme: 16 EKİM 2018 - TSİ 15:59

Bursa’da, 50 kilometre hıza çıkabilen ve günde 150 kilometre yol yapan elektrikli araç üretildi. Hobi olarak işe koyulan Hasan Ünlüaslan ve Hakan Tezcan, klasik otomobillerden yola çıkarak ismini 'Mersus' koydukları elektrikli aracı görücüye çıkarttı.

3 bin Watt motor gücüne sahip araç, 50 kilometre hıza çıkabiliyor ve araç bataryayla günde 150 kilometre yol gidebiliyor.

Aracı 45 günde tamamladıklarını belirten Tezcan, “Elimizdeki malzemeleri değerlendirerek yola çıkmıştık. Yenilenebilir ve çevreye en az zarar veren ve maliyeti en düşük olan şeylerle çalışıyor. Şarjın dolma süresi 10 saat. Ama 150 kilometre gidiyor. Yolda menzili biraz uzatabilmek için kendi kendini şarj ediyor. Ama bu menzili uzatmak maksadıyla kullanılıyor. Hız konusunda da 50 kilometreyi gördük. Bu 50 kilometre hızda güvenli bu sürat yapabilmeliyiz. Bu tarz araçlarda 50 kilometre çok iyi bir hız” şeklinde konuştu.

Hasan Ünlüaslan ise “Normalde otomobil standartlarında Türkiye’de yürütülen projeler var. Bizim aracımız otomobil değil ve onun muadili bir şey de değil. Elektrikli araç olarak değerlendiriyoruz. Segment olarak otomobilin dışında olduğu için bu genelde gezi amaçlı, sayfiye yerlerde kullanabilecek bir araç olacak. Yüzde 100 elektrikli araç yapabildiğimize göre, bunun çok daha mükemmeli Türkiye’de yapılabilir" dedi.

Haber Türk