29 Cemaziyelahir 1441 | 23 Şubat 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Zinde Gençlik, Genç İtikaf 1435 tamamlandı

Son Güncelleme: 13 AĞUSTOS 2014 - TSİ 14:45

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Genç İtikaf Grubunun başlattığı “ Genç İtikaf 1435 ” projesi tamamlandı.

17 Temmuz 2014 / 20 Ramazan 1435 akşamı başlayan itikaf programı 10 gün devam ederek 27 Temmuz 2014 / 30 Ramazan 1435'te sona erdi.

Üç Aylar’ın girmesiyle “Değişim İçin İtikaf” temasıyla tanıtım ve organizasyonu yapılan “ Genç İtikaf 1435 ” projesi, Türkiye genelinde 50'den fazla ildeki yaklaşık 100 camide, binlerce katılımcıyla uygulandı. Ayrıca yurtdışında İngiltere ve Almanya'da da proje uygulandı. Geçtiğimiz yıl ise, 50 ilde, 91 camide gerçekleştirilen itikaf programlarına yaklaşık 1300 kişi katılmıştı.

  7-8 yaşlarındaki çocukların da babaları ile birlikte katıldığı itikaf programlarına ilkokul, ortaokul ve liseli gençlerin yanı sıra üniversiteli gençler de yoğun katılım gösterdi. İtikafın üzerlerinde çok güzel etkiler bıraktığını ifade eden gençlerden ilk defa bu sene itikafa girenler, önümüzdeki yıllarda da kesinlikle itikafa gireceklerini ifade etti.

Proje ile farkındalık oluşturulurken birçok insanın itikafla tanışması sağlandı. Birçok grup ve organizasyon, itikafı gündemine alarak katılım sayısında artış sağladı. Kamuoyuna yönelik başta sosyal medya olmak üzere tanıtım ve bilinç kazandırma çalışmaları artarak devam etti. Katılımların çoğunun gençler olması dikkatlerden kaçmadı. Organizasyona binlerce genç ya da kendini genç hisseden gönüllü katıldı.

İtikâfla ilgili sahih kaynak bilgilere yer veren ve Türkiye dışındaki dünya müslümanları için Türkçe‘nin yanı sıra İngilizce, Almanca, Arapça, Endonezyaca ve Fransızca dilleriyle de yayın yapan www.itikaf.org sitesi, bugüne kadarki en kapsamlı ve en etkili itikaf tanıtım çalışmasına imza atmış oldu.

Genç İtikaf Coşkusu

“ Genç İtikaf 1435 “ katılımcıları, memnuniyetlerini organizasyona ileterek şu şekilde dile getirdi;

“ Hayatımda ilk kez itikafı yaşadım. Öncelikle bende itikaf yapmamı özendiren bu internet sitesine teşekkür ederim. Sizden ricam bu ibadeti tüm topluma daha seslice tanıtmanız. Çünkü çoğu insan bilmiyor. Hepinize selam ederim.”

“ Üç çocuğu olan bir bayan olarak senelerdir niyetlenmeme rağmen, çocuklarla zor olur düşüncesiyle itikaf ibadetini yerine getirmek nasib olmadı. Elhamdülillah son iki yıldır, çocuklarla ilgilenilerek de bu ibadetin ifâ edilebileceğini öğrendiğimden bu yana, tam 10 gün olmasa da itikafa girebildim. Ne kadar hoş, ne kadar lezzetli olduğu tariflere sığmaz.”

“ Rahman ve Rahim Allah’ın adı ile… Bu benim ilk itikafım. Kadir gecesi günü bir günlük niyetle geldim. Ancak ortamdan o kadar etkilendim ki bitene kadar gitmeyi düşünmedim. On gün olmasa da beş gün itikafın hazzını yaşayabildim. O kadar rahatladım ki ruhen, keşke daha önce yani en başından itibaren katılsaydım diyorum. İnşaallah seneye Ramazan’a kavuşuruz da tam anlamıyla sünnet itikaf yapabiliriz. “

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Adem Öztürk ise yaptığı açıklamada; “ Mübarek üç aylar hürmetine böylesi güzel bir sevap kapısında bizlere hizmet fırsatı veren Rabbimize binlerce kere şükrederiz.  Değişim için 10 gün yetti “ dedi.