9 Safer 1440 | 18 Ekim 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Mevlit Kandili bir çok ülkede idrak edildi

Son Güncelleme: 30 KASIM 2017 - TSİ 10:21

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in (sav.) dünyaya geldiği gün olarak kutlanan Mevlit Kandili, yurt içinde olduğu gibi çeşitli ülkelerde de kutlandı.

Üsküp

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te Mevlit Kandili dolayısıyla program düzenlendi. Ülkedeki Müslümanlar yatsı namazı için camileri doldurdu.

Başkent Üsküp'te Türk Çarşısı'nda bulunan Murat Paşa Camisi'nde, kandil programı düzenlendi.

Almanya

Almanya'nın Köln kentindeki Merkez Camisini dolduran Müslümanlar, Mevlit Kandili'ni birlikte idrak etti. Çok sayıda Müslümanın yaşadığı Almanya'da, Mevlit Kandili dolayısıyla camiler doldu. Camide düzenlenen özel programın sonunda, her milletten Müslüman hep birlikte dua etti. 

Pakistan

Mevlit Kandili sebebiyle Pakistan'ın Karaçi kentinde camiler, cadde ve sokaklar ışıklandırıldı.

Irak

Irak'ın başkenti Bağdat'ın Azamiye semtinde Mevlit Kandili dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Azamiye'nin merkezinde bulunan İmam-ı Azam Ebu Hanife türbe ve camisinin bulunduğu alanda mevlit okutuldu. 

Etiyopya

Etiyopya'da yaşayan Türk vatandaşları Mevlit Kandili münasebetiyle düzenlenen programa katıldı. Başkent Addis Ababa'daki Din Hizmetleri Müşavirliğinin mescidinde toplanan vatandaşlar, kandilin manevi atmosferini birlikte yaşadı.

Programda Kuran-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okuyan Addis Ababa Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Acar, konuşmasında, Hz. Muhammed’in tüm Müslümanlar için örnek olduğunu hatırlattı.

Gürcistan

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki Tiflis Cuma Camisi'nde, MevlitKandili idrak edildi.

Bosna Hersek

Bosna Hersek'te geleneksel düzenlenen "Selam Ya Resulallah" etkinliği kapsamında, başkent Saraybosna'da "Miraç ve Yolculuk Durakları" isimli minyatür sergisi açıldı.

Bulgaristan

Bulgaristan'ın Filibe şehrindeki Murat Hüdavendigar Camisi'ni dolduran Müslümanlar, Mevlit Kandili'ni birlikte idrak etti. Mevlit Kandili dolayısıyla Bulgaristan Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü, ülkenin güneydoğusundaki Filibe şehrindeki Murat Hüdavendigar Camisi'nde, bölge müftülerinin de katılımıyla program düzenledi.

AA