17 Cemaziyelahir 1440 | 21 Şubat 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Acil servislere saat düzenlemesi

Son Güncelleme: 5 ŞUBAT 2018 - TSİ 10:30

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, acillerdeki yoğunluk sorununa çözüm bulmak için bazı uzman doktorların mesai saatini 16.00-23.00 şeklinde düzenlediklerini belirtti.

Demircan, “Acilde de genelde pik saati 20.00’den sonra 23.00’e kadar o arada daha çok yoğunluk oluyor. Bu yığılmayı eritmek şeklinde bir planlama yaptık. Akşam da acilde vatandaşlarımıza bakılacak, ertelenmeyecek ve acildeki bu yığılmayı çözeceğiz.” dedi.

Acilden normale formla geçilecek

Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yapılan değişikliklerle, sağlık nedeniyle obezite ameliyatı olabilme koşulları kolaylaştırılırken, acil servisten normal servise geçişlerde hastaya form imzalatılma zorunluluğu getirildi.

Yeşil kartlılar da sevksiz belediye hastanelerine gidebilecek.

Yayımlanan değişikliklere göre, artık er ve erbaşların askerliğe gitmeden önceki döneme ait katılım payı borçları askerlikleri tamamlanana kadar ertelenecek. Söz konusu düzenlemenin Milli Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine yapıldığı belirtiliyor. Ayrıca yeni dönemde, iş kazalarında diş protezlerinin yenilenmesi için bir süre sınırı olmayacak. Ev hemodiyalizi tedavisi için de uzman hekim raporu yeterli olacak.

Obezite ayarı

Tebliğle obezite ameliyat olma koşulları esnetildi. Artık vücut kitle endeksi 40 kg/m2’nin üzerinde olan kişilere ilave olarak, endeksi 35-40 kg/m2 olan ve hastalığı bulunanlar da obezite ameliyatı olduğunda masraflar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanacak.

Tebliğle son günlerde gündemde olan acillerle ilgili de düzenleme yapıldı. Artık hastanın acil servise başvurusundan sonra, 24 saat içinde kliniğe yatışı ya da başka bir sağlık kurumunun yataklı kliniğe sevkinde, acil halin sona erdiğine ve bundan sonraki işlemlerin ilave ücrete tabi olacağına ilişkin olarak hasta ve hasta yakınına bilgilendirme formu verilecek. Bu formla hastalarla sağlık kurumları arasında yaşanan ihtilafların bitirilmesinin amaçlandığı vurgulanıyor.

Milli Gazete, Hürriyet