8 Rebi'ül-ahir 1440 | 16 Aralık 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Evler tapuda 3 boyutlu görülebilecek

Son Güncelleme: 22 ŞUBAT 2018 - TSİ 13:18

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, ‘Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesi’ ile vatandaşların, Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemine (TAKBİS) girerek, konutlarının içini ve dışını 3 boyutlu görebilme imkanına sahip olabileceklerini bildirdi.

Çalışmayla ilgili bilgi veren Adlı, “Artık üç boyutlu, akıllı veriler sunmak için çalışacağız. Şu anda grafik olarak haritalara baktığınız zaman sadece çizgisel olarak, iki boyutlu görüyorsunuz. Artık bu yetmiyor. Çünkü 40-50 katlı binalar var. Binaların içerisinde yüzlerce bağımsız bölüm var ama bunlarla ilgili bilgiyi vatandaş sağlıklı bir şekilde göremiyor. Hazırladığımız projeyle bunu üç boyutlu, akıllı verilere dönüştürüp, gerekirse kendi dairesinin içerisine kadar girip, oradaki brüt alanı görebilecek şekilde hizmete sunmak istiyoruz” dedi.

Adlı, “Diyelim ki ev alıyorsunuz, emlakçılar size ‘bu ev senin’ diye gösteriyor ama o evin parsel ve ada numarasını değiştirip, başka bir ev satması da mümkün olabiliyor. Projeyle vatandaş o evi gördükten sonra tapuda da bu detay bilgileri görecek ve zeminle tapudaki bilgileri eşleştirme şansı olacak” dedi. Pilot uygulamanın Ankara’nın bir ilçesinde yapılacağını anlatan Adlı, Türkiye genelinde model oluşturulması çalışmasının 4 yıl sürmesini öngördüklerini söyledi.

Milliyet