23 Rebi'ül-evvel 1441 | 20 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminden kısa kısa...

Son Güncelleme: 8 MART 2019 - TSİ 10:11

Körfez basını ve gündeminde öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Umman ve Kuveyt gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Umman’da 16 Bin Konut Rüzgar Enerjisi ile Aydınlatılacak...

Umman’ın güneyinde yer alan ve Hint Okyanusuna bakan Dhofar bölgesindeki 16 bin ev, 2019'un üçüncü çeyreğinde, rüzgar enerjisi ile elde edilecek elektrik kullanacak. Rüzgar türbinleri, kuleler ve elektrik santralleri dahil olmak üzere, projeyi yürütmek için gereken ana unsurların çoğunun tamamladığı proje 100 milyon dolara malolacak.

Umman “Helal” Olmayan Ete İthalat İzni Vermiyor...

Umman’da ilgili Bakanlık, “ülke dışından hayvansal ürünleri ithal etme talebini alır almaz, tedarikçi firmanın tesislerini ziyaret etmek üzere ortak bir uzman ekibi oluşturuyor. Dini uzmanlarla, teknik ve sağlık uzmanlarından oluşan ortak ekip, Umman'a ihracat yapmak isteyen tedarikçinin sağlık ve güvenlik uygulamaları, kalite güvencesi ve İslami usullere uygun gereklilikleri yerinde inceleyip, ürünler test edildikten sonra ithalat izni verilebileceğine ilişkin görüşünü ilgili Bakanlığa gönderiyor.

Kuveyt’i Ziyaret İçin Zorunlu Sağlık Poliçesi...

Kuveyt Ulusal Meclisi, Kuveyt'i ziyaret eden yabancıların ziyaret süresi boyunca bir sağlık sigortası poliçesi almalarını gerektiren bir teklifi onayladı. Kabul edilen yeni yasaya göre, İçişleri Bakanlığı vize için başvuran yabancılara, sağlık sigortası poliçesini ibraz etmeden vize veremeyecek.

Suudi Arabistan e-Turist Vize Kapsamını Genişletiyor...

Yerel basında çıkan haberlere göre, Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, spor ve çeşitli bazı etkinliklere katılmak isteyen yabancı ziyaretçilerin elektronik vizeye başvurabilmelerini onayladı. Uzun zamandır gündemde olan bir aylık turist vizesi uygulaması ise henüz bir takvime bağlanmadı.

AKRA için derleyen: Sedat Yüksel