13 Recep 1440 | 20 Mart 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Avrupa 'birlik' gücünü kaybediyor

Son Güncelleme: 3 MAYIS 2018 - TSİ 11:59

En güçlü üyelerinden olan İngiltere'yle yollarını ayırmak için zorlu müzakereler yürüten AB, "doğu ile batıdaki" üyeleri arasındaki ayrışmayla da uğraşıyor.

Kurulduğundan bu yana dayanışma ve entegrasyon politikalarıyla övünen AB'nin, yakın dönemdeki en büyük başarısızlığı İngiltere'nin birlikten ayrılma kararı oldu. İlk defa üye ayrılığı yaşayan AB, büyük bir itibar kaybına uğradı.

Diğer üyelerin de benzer ayrılma isteklerine kapılmaması için yoğun çaba sarf ediliyor. Bazı üye ülkelerde AB karşıtı sesler yükselmeye başladı.

Sığınmacı krizi nedeniyle birliğin doğu ve batıdaki üyeleri arasındaki ayrım derinleşiyor. Zorunlu kota sistemi uyarınca taahhütlerini yerine getirmeyen ve sığınmacı kabul etmeyen Vişegrad Grubu ( Macaristan, Polonya, Çekya ve Slovakya) ile AB yetkilileri arasındaki gerginlik yaşanıyor.

Türkiye'yle vardığı mutabakata benzer bir anlaşmayı Libya'yla sağlayamayan AB, Akdeniz rotasından gelen sığınmacı akınına çare bulamadı. Demografik anlamda ise düşük doğum oranları ve yaşlanan nüfus nedeniyle AB nüfus artışı çok düşük oranlarda seyrediyor.

2016-2017 arasında 28 üyeli birliğin nüfusu sadece 1,5 milyon arttı. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, 20'nci yüzyılın başında dünya nüfusunun yüzde 25'ini oluşturan Avrupalıların, bu yüzyılın sonunda dünya nüfusunun sadece yüzde 4'ünü oluşturacağını söyledi.

AA