23 Cemaziyelevvel 1441 | 18 Ocak 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

'Fındıkta ağırlığımız azalıyor'

Son Güncelleme: 11 AĞUSTOS 2017 - TSİ 11:43

Ordu Genç İşadamları Derneği Başkanı Ayhan Kaymaz, milli bir ürün olan fındıkta fiyat istikrarının sağlanması için fındığın devlet politikası olması gerektiğini söyledi.

Fındık hasadının başlamasına rağmen belirsizliklerin sürmeye devam ettiğini belirten Kaymaz, “Fındık rekoltesi, fındık fiyatları, TMO’nun fındık alıp almayacağı, TMO’nun taban fiyat açıklayıp açıklamayacağı, lisanslı depoculuk sisteminin bu yıl uygulanıp uygulanmayacağı ne yazık ki hala belli değildir. Fındıkla ilgili milli bir politika oluşturmamayı, sadece yapılan rekolte açıklamalarıyla sektöre yön vermek ve algılama oluşturmayı, bu algı sonunda fiyatların düşürülmesinin sağlanmasını kabul edemeyiz" dedi.

Kaymaz, "Türkiye’nin dünya fındık üretimindeki ağırlığı her geçen yıl azalıyor. Yüzde 80’lerden yüzde 60’lara düşmüş vaziyetteyiz. İspanya, Gürcistan ve Azerbaycan gibi ülkelere yapılan fındık ekimleriyle her geçen gün ağırlığımızı kaybediyoruz. Dünya fındık üretiminin çoğunu biz karşılamamıza rağmen 2 milyar dolarlık ihracat girdisinin az olduğunu düşünüyoruz. Hasat dönemi gelmesine rağmen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından fındık rekolte tahmini henüz açıklanmamıştır. Fındık fiyatlarındaki aşırı dalgalanmaların önüne geçilmesi ve üreticinin korunması adına TMO'nun fındıkta taban fiyat açıklamasını bir an önce yapmasını bekliyoruz. Ve şunu da asla unutmamalıyız; fındığı sadece kabuklu ya da iç fındık olarak değil, işlenmiş ve paketlere girmiş şekilde ihraç edemediğimiz sürece fındığı biz üretir ve toplarız ama bu işten asıl başkaları büyük gelir sağlamaya devam edecektir.“ dedi.

İHA