12 Ramazan 1439 | 27 Mayıs 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Mesafeli satışlar sorunlu

Son Güncelleme: 20 MART 2017 - TSİ 10:17

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Destek Hizmetleri Eğitim ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Yakup Güzel, internet üzerinden ve televizyondan satışlarla ilgili şikayetlerin arttığını belirterek, tüketicileri bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Türkiye genelinde bin 11 noktada tüketici hakem heyetlerinin olduğunu, bunların tüketicinin sorunlarını çözmek amacıyla kurulduğunu ifade eden Güzel, hakem heyetlerinin tüketicilerin 3 bin 610 liraya kadar olan sorunlarını mahkeme kararı niteliğinde karar vererek çözebildiğini aktardı.

Tüketici hakem heyetlerinin kararlarının bağlayıcı nitelikte olduğuna işaret eden Güzel, “2014 yılında tüketici hakem heyetlerine yapılan toplam başvuru sayısı 5 milyon 445 bin 308’di. 2016 yılında 1 milyon 408 bin 204 başvuru yapıldı.” dedi.

Tüketicilerin yaşadığı sorunlar konusunda mesafeli satışların önemli bir yer tuttuğuna dikkati çeken Güzel, şunları söyledi: “Tüketiciler tarafından mesafeli satışlarda alışveriş yapmak kolay. Soğukta, sıcakta gezme zorunluluğu yok, fiyatları karşılaştırabiliyor, indirimler rahatlıkla takip edilebiliyor. Bu kadar avantajın yanında dezavantajları da var. Bu alanda oldukça dolandırıcı firmaların sayısı çok fazla. Cep telefonu siparişlerinde bu çok oluyor. Cep telefonu yerine hıyar, eski veya taklit telefon gönderiyorlar. Bu şikayetler bizlere geliyor. O yüzden dikkatli olmakta fayda var. Bunun için bakanlık olarak çalışmalarımız devam ediyor. Ancak tüketici hakkını ve nereden alışveriş yapacağını bilmezse sıkıntı yaşanabiliyor. Alışveriş yapılan firmalar bu konuda çok önemli. Bilinen bir firma olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.”

Milli Gazete