22 Rebi'ül-evvel 1441 | 19 Kasım 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Sosyal medyada yanıltıcı reklamlara dikkat

Son Güncelleme: 27 HAZİRAN 2019 - TSİ 10:15

Sosyal medyada yer alan sponsorlu reklamlara karşı tüketicileri uyaran Aziz Koçal, insanların fiyatı cazip bularak sipariş verdiğini ancak para verilip alınmayacak bir ürünle karşılaşarak mağdur edildiklerini söyledi.

Sosyal medyada yer alan yanıltıcı reklamların hedefine ulaşmaması için vatandaşların bunlara ilgi göstermemesi ve sipariş vermemesi konusunda uyarıda bulunan Koçal, ‘Tüketici bu sponsorlu reklamları güvenli bulup, fiyatı uygun bularak marka ürünler sanıp hemen sipariş verip ödemede bulunuyor. Ancak sponsorlu reklamda gösterilen, marka ürün değil, kalitesiz ve para verilip alınmayacak bir ürün geliyor” dedi.

Bu aşamamadan sonra tüketicinin haklarını araması konusunda yapabileceği çok fazla bir seçeneği bulunmadığını ifade eden Aziz Koçal, “Çünkü bu sponsorlu reklamların yer aldığı sosyal medya kuruluşları yurtdışı menşeili oldukları için başvuru olanakları ve hak arama seçenekleri kısıtlı” dedi.

Ucuz fiyat etkiliyor

Sponsorlu sosyal medya reklamlarının çeşitli ürünler üzerinden olduğunu belirten Koçal; tüketicinin en çok sunulan marka ve fiyat üzerinden yönlendirildiğini söyledi.

Milliyet