10 Cemaziyelevvel 1440 | 17 Ocak 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Bilinçsiz ilaç kullanımı savunma sistemini çökertiyor

Son Güncelleme: 14 ARALIK 2017 - TSİ 09:59

Uzmanlar, hastalık ve gribal enfeksiyonların en yoğun olduğu dönemlerden biri olan kış dönemlerinde hastalıklar kadar bilinçsizce kullanılan ilaçların da sağlık açısından ciddi sıkıntı oluşturduğunu belirttiler.

Dr. Erdal Gezer, gereksiz ve bilinçsiz yere tüketilen antibiyotiklerin ciddi sağlık sorununa neden olduğunu belirtti. Ülke gelerek gereksiz ve bilinçsiz yere tüketim sebebiyle antibiyotik kullanımında Avrupa’da ilk sıralarda yer aldığımızı ve özellikle günümüz çocuklarının aşırı antibiyotik alımı nedeniyle bakterilere karşı dirençlerinin ciddi derecede azaldığını belirten Gezer, “En küçük şeyde antibiyotik kullanılmasını önermiyoruz” dedi.

"Doğal ve dengeli beslenmeyi öneriyoruz"

Antibiyotiklerin bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlar olduğunu belirten Gezer, “Vücut yapısının da kendisine göre savunma sistemi var. En küçük bir rahatsızlıkta hekime gitmeden alınan antibiyotikler kişinin vücut yapısının savunma sistemini işlevsiz hale getirebiliyor.

Savunma sisteminin halledebileceği bir sıkıntıyı ilaçla halletmek istediğinizde de özellikle çocuklarda bakterilere karşı direnç azalıyor. Ve çocukların vücudu en küçük mikroplarla bile savaşamaz duruma düşüyor. Bu nedenle çok sık ilaç kullanımı yerine sürekli doğal ve dengeli beslenmeyi öneriyoruz. Çocuk yaştan itibaren de sporla yaşamayı kültür edinmeliyiz” dedi.

Milli Gazete