19 Cemaziyelahir 1440 | 23 Şubat 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

CIO’ların rollerinde Devrim yaşanıyor

Son Güncelleme: 18 HAZİRAN 2018 - TSİ 11:05

İçinde bulunduğumuz dijitalleşme çağında teknoloji, tüm üretim süreçlerini ve sektörleri dönüştürüyor; organizasyonları dijital olarak otomatikleşmiş, veri ve AI odaklı bir temele oturtuyor. Dolayısıyla modern CIO'nun rolü giderek daha çok önem kazanıyor. Ve eskisinden daha karmaşık, daha zorlu ve çok yönlü bir hâl alıyor.

Christian Reilly’e göre, CIO'nun rolünün yeni yönleri, yeni beceriler ve hatta kökten bir kültürel değişim gerektirecek. Önemi gittikçe artan CIO rolünü önümüzdeki yıllarda etkileyecek pek çok yeni nokta var. En kritik dört tanesi şöyle sıralanıyor:

1. İŞ ORTAĞI: CIO, organizasyon içinde bir iş ortağı olarak düşünülmeli. IT departmanı, bir maliyet merkezi yerine katma değer sağlayan ve sonuca doğrudan olumlu etkisi olan bir yer şeklinde algılanmalı. Bu çerçeveyi oluşturduktan sonra CIO, C-ekibini dijital sınır bölgelerine yönlendirmeli. Sadece kâr sağlamak veya rekabeti korumak için değil, aynı zamanda gelecekteki iş modellerine zemin hazırlamak için dijitalleşme çabalarının önemini sık sık açıklamak gerekecek. Buradaki anahtar terim 'iş': Gerekli önlemlerin çoğu, doğası gereği teknik olabilir ancak CIO'nun bunların önemini iş terimleriyle açıklaması gerekiyor.

2. START UP REHBERİ: Dijitalleşme, IT tarihindeki ortak bir temayı devam ettirerek, işletme genelindeki inovasyon projelerinde dalga etkisi yarattı. Yenilikler her zaman yerleşik IT kalesinde başlamıyor: Ne PC devrimi ne de mobil/bulut devrimi böyle oldu. Bu nedenle, modern CIO'nun start up zihniyetine sahip olması, bir rehber olarak hareket etmesi ve yeni şeyler denemeye açık olan çalışanları (IT departmanında veya iş kollarında) sürekli olarak güçlendirmesi gerekiyor. CIO, yeni şeyler denemeye istekli çalışanları ödüllendiren, hata yaptıkları durumda bu hataların hızlı bir şekilde giderilmesini sağlayan ve tekrar denemelerini teşvik eden bir "start up kültürü" oluşturmalı.


3. HİZMET TOPLAYICISI: Birçok işletmede dijitalleşme çabaları kurumun her yerine yayılır ve yeni hizmetler ve uygulamalar birden çok bulut sağlayıcısına dağılır. Bu da kapsamlı bir dijital dönüşüm stratejisi yerine birbirinden ayrı yürüyen departman düzeyindeki faaliyetlerle sonuçlanır. Bu nedenle CIO'nun birleştirici bir güç olarak hareket etmesi ve bütüncül bir yol haritası oluşturması gerekiyor: CIO'nun, kurum içindeki her bir iş kolunda dijitalleşmeyi sağlayan hizmet toplayıcısı olması gerekiyor. Farklı inovasyon süreçlerinin birbirine karışarak kördüğüm olmasından kaçınmanın ve bu süreçleri tek bir iş stratejisine dönüştürmenin tek yolu bu.

4. YETENEK ÇEKİM NOKTASI: Dijital dönüşüm; bir yandan uçtan uca self servis süreçleri, AI tabanlı karar verme, robotik süreç otomasyonu ve otonom uzun mesafe taşıma yoluyla çeşitli işleri ortadan kaldırırken bir yandan çok sayıda yeni meslek ortaya çıkaracak. Şirketler veri bilimcileri, AI uzmanları, çoklu bulut yazılım mimarları, insan/makine arayüz geliştiricileri, robot uzmanları gibi yüksek eğitimli profesyonellere büyük talep gösteriyorlar ve bu talep artarak devam edecek. Bu "yetenek avcılığı" yıllardır sürüyor. Şimdi daha da kızışacak. Bu nedenle CIO'nun yüksek potansiyelli kişileri çekebilmek için çok iyi odaklanması gerekecek.

Dünya