8 Safer 1440 | 17 Ekim 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Doğu ve Batıda kar yüzünü gösterdi

Son Güncelleme: 21 KASIM 2017 - TSİ 11:38

Balkanlar’dan gelen soğuk ve yağışlı hava, Trakya’ya karı da beraberinde getirdi. Doğu Anadolu’da ise bazı köy yolları kapandı.

Trakya'da iki gündür süren ve hayatı olumsuz etkileyen sağanak yağış, dün sabah saatlerinde hava sıcaklığının sıfır dereceye kadar düşmesiyle, yerini kara bıraktı. Kırklareli'nin Kofçaz, Demirköy ilçeleri ile Bulgaristan'a ulaşımın sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı'nda kar kalınlığı bazı bölgelerde 10 santimetreye ulaştı. Balkanlar'da ve bölgede etkili olan yağış nedeniyle, Meriç Nehri'nin su debisi yükseldi. Batı Karadeniz bölgesinin yüksek kesimlerinde, kar kalınlığının 20 santimetreye kadar ulaşabileceği bildirildi.

Doğu Anadolu'da da etkili olan kar nedeniyle Muş'ta 9 köy ve 22 mezra yolu ulaşıma kapandı. Hakkâri merkezde kar kalınlığı 5 santimetreye, Şemdinli ilçesi kırsalında 20 santime ulaştı. Bölgede zincirsiz araçlar yolda ilerlemekte zorlandı.

Kar yağışı Van'ın Başkale ilçesi, Bingöl ve Adıyaman'ın yüksek kesimleri ile Şırnak'ın Beytüşşebap Dağları ile Kato Dağı'na da kar yağdı. Erzurum'daki Palandöken ve Bursa Uludağ'a da kar düştü.

Başkente mevsimin ilk karı yağdı
Başkentte mevsimin ilk kar yağışı, sabah saatlerinde Çankaya'ya bağlı Dikmen, Oran, İncek ve Ahlatlıbel bölgelerinde etkili oldu.

Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler kar yağışı ve olası buzlanmaya karşı ana arterlerde kar küreme ve tuzlama araçları ile hazır bekletildi.

Bolu Dağı'nda yoğun kar yağışı
Anadolu Otoyolu ile D-100 karayolunun Bolu Dağı Tüneli kesiminde yoğun kar yağışı etkili oluyor. Bölgede dün akşam başlayan sağanak, yerini gece saatlerinde kar yağışına bıraktı.

AA