23 Zilhicce 1440 | 24 Ağustos 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Kara listedeki Çinlilerin uçak ve trene binmesi yasak

Son Güncelleme: 21 ŞUBAT 2019 - TSİ 14:00

Çin yönetiminin, sosyal puanlama sistemi kapsamında oluşturduğu "kara liste"ye giren 17 milyon 460 bin kişi uçağa, 5 milyon 470 bin kişi de yüksek hızlı trene binmekten men edildi.

Kamu Güveni Enformasyon Merkezinin yayımladığı "2018 Kara Liste Yıllık Analiz Raporu"ndan derlenen bilgilere göre, ülkede kişi ve şirket bazında "güven kaybı" nedeniyle kara listeye alınanların sayısında geçen yıl büyük artış oldu.

Çin yönetiminin, vatandaş ve şirketleri "sosyal güven" başlığı altında sıralayacak büyük bir puanlama sistemi kurma hedefi çerçevesinde hayata geçirdiği pilot projeler, milyonlarca kişinin ulaşım araçlarının kısıtlanması ve şirketlere milyarlarca dolarlık ceza olarak hayata geçmeye başladı.

2018 yılında kara listeden çıkan işletme sayısı ise 2 milyon 175 bin olarak kaydedildi.

İnsanların, "kaç puanlık birey olduğunu" ölçen sistemde puanı yüksek olanlar ödüllendirilirken, tablonun alt sıralarındakiler, "kara listeye" dahil edilerek ceza ve yaptırımlara maruz kalıyor.

Vatandaşların güven puanlarını belirlemede, harcama alışkanları, sosyal medya kullanımı, arkadaş çevresi ve hatta yüzündeki mimikler gibi son derece kapsamlı ve karmaşık unsurların dahil olduğu bir algoritma sarmalı etkili oluyor.

Çin’de yaşayanların her adımını izlemek için yaklaşık 200 milyon kamerayla ve çeşitli mobil uygulamalarla kesintisiz gözlem yapılıyor.

AA