15 Rebi'ül-evvel 1441 | 12 Kasım 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

İslamabad'da işbirliği sözü

Son Güncelleme: 18 ŞUBAT 2012 - TSİ 10:18

Pakistan, Afganistan ve İran cumhurbaşkanları arasında bölgesel işbirliği, güvenlik, terörle mücadele, sınır güvenliği, uyuşturucu kaçakçılığı, insan ticareti, doğalgaz ile ticari ve ekonomik ilişkilerin görüşüldüğü üçlü zirve Pakistan'ın başkenti İslamabad'da yapıldı.
Zirveden sonra liderler basın toplantısı düzenledi.
Basın toplantısında İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejed bir soru üzerine, "Afganistan, İran ve Pakistan'daki tüm sorunların dışarıdan kaynaklandığı" belirtti.
Ahmedinejad, "Biz her konuda, Pakistan'ın yanındayız. Üç komşu ülke olarak tüm sorunları dış müdahale ve dayatma olmadan kendimiz çözebiliriz. Bölgesel barışın sağlanması için bunu yapacağız" diye konuştu.
İran'ın nükleer programına da değinen Ahmedinejad, "Biz savaşmak için değil, caydırıcılık ve barış için nükleer silaha sahip olmak istiyoruz" dedi.
Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ise İslamabad'ın ve Tahran'ın Kabil'e Washington'dan dana yakın olduğunu belirterek, "Bölgede kargaşa çıkmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.
TALİBANLA MÜZAKERE KATAR'DA OLMASIN
Karzai, Taliban ile müzakereler konusunda "Katar'ı istemediklerini" ifade ederek "Eğer müzakereler yapılacaksa bunun ya Türkiye'de ya da Suudi Arabistan'da yapılmasını istiyoruz. Afganistan'da Taliban ile barışın sağlanmasında Pakistan'ın başlıca rolü oynamasını istiyoruz" dedi.
Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari de "bir ABD ve İran çatışmasında Pakistan'da kara ve hava sahasının ABD'ye açılmasına izin verilmeyeceğini" vurguladı.
BORU HATTI YAPILACAK
İran ile Pakistan arasında yapılacak doğalgaz boru hattının inşası için ABD'yi kastederek dış dayatmaları kabul etmediklerini söyleyen Zerdari, "İran gazının Pakistan'a ulaşması konusunda kimsenin iznine bakmıyoruz ve kimseden korkmuyoruz" dedi.
Üçlü zirveye Pakistan Ordu Komutanı Eşvak Kayhani'nin katılması dikkati çekti. Üç ülkenin içişleri, dışişleri ve ekonomi bakanları da zirvede hazır bulundu.
Pakistan, Afganistan ve İran arasında üçüncüsü yapılan zirvenin ilk ikisi 2009 ve 2011'de Tahran'da yapılmıştı. Zirvenin dördüncüsünün Kabil'de yapılması planlanıyor.
DÜNYA BÜLTENİ