29 Cemaziyelahir 1441 | 23 Şubat 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Çöp ithalatı izinsiz yapılamayacak

Son Güncelleme: 17 ARALIK 2019 - TSİ 11:48

Türkiye, Avrupa’nın çöpünün ülkeye girişini önlemek için iki kritik adıma hazırlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, atık ithalatını kota ve izne bağlamak için hazırlık yapıyor.

Yürürlüğe girecek mevzuatla firmalar kapasitelerinin en fazla yüzde 80’i oranında ithalat yapabilecek. İthalat iznini Bakanlık verecek.

Bakanlık, ilk olarak hazırladığı tebliğ taslağında kağıt ve plastik başta olmak üzere geri dönüşüm firmalarına kapasitelerinin yüzde 50’si kadar ithalat izni vermeyi öngörüyordu. Edinilen bilgiye göre, sektör temsilcileriyle yapılan toplantıda bakanlık bu oranın yüzde 80’e çıkarılması konusunda ikna edildi. Ancak bakanlık yetkilileri, sıfır atık projesiyle Türkiye’de geri dönüşüm oranı arttıkça verilen ithalat izninin yıllara bağlı olarak düşürüleceğine dikkat çekti.

Çin, Hindistan, Endonezya, Vietnam, Tayland’ın Avrupa ve Amerika’nın çöpüne kapıyı kapatmasının ardından Türkiye’ye yönelen kirli atıklar durdurma planı 1 Ocak 2020’de başlayacak. Buna göre geri dönüştürülebilir atık ithal etmek isteyen firmalar, belli tarihler arasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak ithalat izni isteyecek. Bakanlık, firmaların aylık enerji tüketimi, işçi sayısı gibi kriterleri de içeren ve onaylı kapasite raporlarını inceleyerek uygun gördüğü firmalara ithalat izni verecek. Teknik donanımı olmayan, kapasitesi yetersiz, sözde lisans sahibi çantacı firmalar yani Türkiye’ye çöp ithal edenler bu inceleme sonunda ithalat izni alamayacak. Böylece Avrupa’nın tehlikeli çöpü de ülkeye girmemiş olacak.

Hürriyet

Etiketler: Çöp ithalatı